Ako sa podniká s citom a odvahou?

Ako sa podniká s citom a odvahou?

Andrea Kováčová je energická mamina, ktorá prostredníctvom svojho projektu Čo dokáže mama mení záľuby mamičiek na podnikanie. Vo svojej skupine na Facebooku dnes zhromažďuje už vyše 12 000 kreatívnych mamičiek, čo je pozoruhodný úspech. V Londýne založila fotoštúdio a neprehliadnuteľným sa stal aj jej startup Woppa, vďaka ktorému spájala mladých ľudí s firmami. Je autorkou e-booku Každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. Kde berie odvahu pre nové aktivity a prečo nemáva strach nám prezradila v rozhovore pre E-ženy.sk.

Máš za sebou niekoľko úspešných projektov, ktorých vytvorenie určite vyžadovalo odvahu a ochotu riskovať. Dlho premýšľaš, kým sa do niečoho pustíš? Niekto rozmýšľaním stratí aj roky a nikam sa nepohne.

Povedala by som, že viac než premýšľam, cítim. Snažím sa precítiť, či majú veci zmysel. Mojou hlavnou podmienkou, keď začínam nejaký projekt, je, aby pomáhal a riešil určitý problém. Chcem, aby sa ľudia mali lepšie, aby boli šťastnejší a mohli sa cezo mňa realizovať. Ak to celé daný projekt spĺňa, zapojím do diania svoju intuíciu, či to naozaj pôjde a či sa to ľuďom bude páčiť. Čiže okrem premýšľania je mojím pomocníkom prirodzená ženská intuícia. Raz som počula dobrú radu, že každý človek by si mal zostaviť svoju životnú misiu z dvoch slov. Moje dve slová, ktoré by mali sprevádzať môj život sú „tvor” a „inšpiruj”. Akonáhle mi príde myšlienka, vďaka ktorej budem môcť tvoriť a inšpirovať iných, viem, že je to to pravé.

Mnohé ženy majú chuť sa realizovať, majú aj nápady, ale boja sa podstúpiť riziko. Ako je to u teba?

Jednou z mojich silných stránok je, že nepoznám strach z nových vecí. Už od malička to takto v sebe cítim. Nevyhodnocujem riziko a neobávam sa neúspechu, lebo verím, že všetko je tak, ako má byť. Rada sa púšťam do nových výziev a nemám strach osloviť na prípadnú spoluprácu kohokoľvek. Trému nepoznám, lebo som ostrieľaná z detstva. Túžila som po práci v herectve, roky som navštevovala dramatický krúžok, recitovala som a súťažila v prednese. To mi dalo skvelý základ a dnes sa nebojím postaviť pred publikum a hovoriť o svojich projektoch a víziách.

Spoliehaš sa pri práci iba sama na seba?

Každý deň si uvedomujem, že ak sa ľudia spájajú, môžu svoje sny realizovať oveľa rýchlejšie. Každá z nás dostala do vienka nejaké talenty, ktoré keď spojí s talentami niekoho iného, vďaka jednému nápadu môže realizovať svoj sen viac ľudí. Snažím sa radiť maminkám, aby sa vo svojich víziách a snoch spájali: „Ak si ty dobrá v pečení, oslov mamičku, ktorá vie robiť web stránky, ďalšiu, ktorá ti pomôže s textami, logom či marketingom. Lebo kým sa to sama všetko naučíš, tvoje sny sa môžu vytratiť.” Naučila som sa, že pracovať v tímoch je oveľa efektívnejšie, ako pracovať sama. Takisto je super poznať svoje silné aj slabé stránky. Ja som dobrá vo vymýšľaní nových vecí, ale nie som až taká dobrá v doťahovaní vecí do konca. Preto som sa na vnútornú koordináciu projektu Čo dokáže mama, organizovanie súťaží a podobných aktivít spojila s úžasne šikovnou Evkou, ktorá mi pomáha. S Heňou už pravidelne organizujeme Mama trhy a s Diankou som napísala knihu. A s Jankou ďalšiu. Každá z nás prichádza do spolupráce s vlastnou energiou, nasadením a prináša niečo iné. A to tvorí skutočné čaro spolupráce.

Ako to funguje v Tvojom projekte Čo dokáže mama? Ako mám postupovať, ak sa chcem aj ja realizovať popri svojich deťoch?

Je to skutočne veľmi jednoduché. Ak si maminkou, ktorá už našla svoju záľubu či vášeň, pridaj sa do skupiny Čo dokáže mama na facebooku, kde môžeš formou príspevkou uverejňovať výsledky svojej obľúbenej aktivity. Môže ťa baviť fakt čokoľvek, od pečenia, po ručné práce, kreatívny design, marketing, či tvorba webov. Mnoho mamičiek sa ma pri rozbiehaní svojej prvej zárobkovej činnosti pýta, ako pracovať v súlade s našimi zákonmi a platnou legislatívou. Zaujíma ich, či si potrebujú zakladať živnosť od prvého zarobeného eura, či môžu bez obáv propagovať svoju tvorbu na internete, pri akých sumách im vzniká povinnosť platiť dane a odvody. Pre všetky maminy, ktoré v týchto otázkach nemajú jasno som v spolupráci s účtovnou poradkyňou vytvorila veľmi šikovného sprievodcu, e-knihu Materská na maxiumum, kde sa formou otázka-odpoveď dozvedia všetko, čo potrebujú, aby od začiatku robili veci správne a mohli svoju záľubu naplno preklopiť v pekné fungujúce podnikanie.

Vraj si založila aj prvé mamičkovské vydavateľstvo Čo dokáže mama. Ako vznikol nápad pre vydanie prvej knihy z dielne tvorivých mamičiek „Moji zeleninkoví kamaráti?”

Vytvoriť knihu som chcela už dávno. Ten skutočne hodnotný nápad, ktorý stál za to realizovať, sa ukázal však až časom, keď som ho vôbec nečakala. Po dlhšej dobe som stretla skvelú kamošku Dianku, videla som, ako jej 2-ročná dcérka schuti papá rôzne druhy zeleniny a ako jej Dianka pri tom hovorí milé básničky. Táto forma spoznávania zeleniny sa osvedčila aj u nás. Keďže viem, že mnohé mamičky majú starosti, ako naučiť svoje deti jesť zeleninu, rozhodli sme sa vydať Diankine básničky spolu s prekrásnymi ilustráciami. Dalo sa dokopy päť mamín a spoločne sme tvorili, kreslili a upravili knihu po grafickej aj jazykovej stránke, aby bola tip-top. Každá robila na tom, čo ju baví a v čom je dobrá. Okrem toho som založila vydavateľstvo Čo dokáže mama, aby sme si v ňom my mamy mohli túto knižku vydať a následne sme k nej vytvorili stránku www.mojikamarati.sk, kde sa dá kúpiť.

Máte s manželom nejaký systém, ktorý ti uľahčuje bežné fungovanie počas dňa, aby si stíhala aj domácnosť, aj prácu?

Keby som bola „iba” mamou na plný úväzok, bolo by to asi jednoduchšie. Na druhej strane cítim veľkú potrebu sebarealizácie, takže hľadáme rôzne spôsoby, ako skĺbiť všetko, čo mám rada, do harmonického celku. Nemám žiadny špeciálny návod, ako získať popri deťoch počas dňa viac času, ale je fakt, že to vyžaduje poriadnu organizáciu. Máme s manželom jednoduché pravidlá, ktoré obaja dodržujeme. Čas vyhradený na prácu, čas strávený s Peťkou alebo čas určený len pre nás dvoch. Veľmi mi pomáha, že Peťka chodí dvakrát do týždňa k mojej veľmi dobrej priateľke a spoločne sa s jej dcérkou hrajú, zatiaľ čo ja sa môžem bez výčitiek venovať svojim aktivitám. V súčasnosti nemám priestor prečítať si knihu, či pozerať telku, ale moja práca ma natoľko baví, že ju vnímam ako čas pre seba. Ďalším mamkám by som odporučila iba toľko, nech si presne stanovia pravidelný čas pre seba, svoju prácu a svoje záľuby. Svoje nápady a plány nech si zapisujú na papier, aby ich nemuseli nosiť neustále v hlave, pretože to veľmi zaťažuje celý organizmus.

Čo by si poradila ženám, ktoré sa necítia vnútorne naplnené? S čím by mali začať, aby to zmenili?

Pre každého človeka je najdôležitejšie cítiť sa hodnotný. Pre mnohých sa tento pocit dostaví, keď tvorí. Môže to byť niečo veľké, projekt, ktorý pomáha iným ľudom, niekoho zas napĺňa to, že si vytvorí peknú dekoráciu do domácnosti. Myslím si, že sme na svete na to, aby sme robili to, čo nás baví. Preto by som všetkým ženám, ktoré v sebe nemajú vnútorný pokoj, poradila, aby si sadli a porozmýšľali, odkiaľ tento pocit pramení a našli si svoju záľubu a vášeň, kde sa môžu realizovať a cítiť sa samy sebou. Nie je dôležité, či sú to ručné práce, vypísanie sa do denníka, či blogu, alebo sa pustia do realizácie svojho dávneho detského sna. Každého z nás môže pohladiť na duši niečo iné. A ako si to tak správne načasovať? Nezačnite zajtra, či budúci týždeň, ale hneď teraz. Nerobte veľké kroky, ktoré by vás mohli prevalcovať. Spravte každý deň len jednu jedinú vec – prejdite sa na pol hodinu a premyslite si svoj nápad, napíšte si svoje akčné kroky, oslovte kamarátku na spoluprácu. A tak za mesiac budete mať 30 a za rok 365 vecí, o ktorých ste pred rokom mohli len snívať.

Na prednáške počas Noci úspešných žien si s vďakou spomínala na to, ako ťa rodičia podporovali v slobode. Čo chceš odovzdať svojej dcérke ty?

Určite pocit slobody a zodpovednosti za svoje činy. Aby vedela, že je dostatočne schopná a akokoľvek sa rozhodne, bude to v poriadku. Nechcem rozhodovať za ňu a budovať v nej pocit, že ja ako dospelá, som lepšia, či múdrejšia než ona. Peťka má dva roky a už teraz sa na všetkom dohadujeme. Jej rozhodnutie je rovnako hodnotné, ako to moje, lebo zo svojej perspektívy to cíti rovnako dôležito, ako ja z tej mojej. Rodičia mi vštepovali, aby som robila tak, ako mi srdce káže, lebo nik iný ma nepozná tak dobre, ako sa poznám ja sama. Len ja skutočne rozumiem tomu, čo potrebujem a čo je pre mňa dôležité a preto sa viem najlepšie rozhodnúť sama. To sa prejavilo aj vtedy, keď som po troch semestroch nechala vysokú školu, vybudovala úspešné podnikanie v zahraničí a potom išla študovať do Ameriky. Takže v Peťke by som chcela živiť slobodu, zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a to, nech má rada samú seba.

Aké sú tvoje plány na nasledujúce mesiace?

Tým, že pod srdcom nosím nový ľudský zázrak, chcem si toto obdobie skutočne užiť. Samozrejme mám mnoho osobných i pracovných plánov a snov, no verím, že to najvzácnejšie, čo môžeme učiniť pre tento svet je darovať život. Aj preto sa snažím sústrediť všetko svoje vnímanie a poznanie na hladký príchod novej dušičky na tento svet.

Rozhovor pripravila Zuzana Palková
Text editovala Soňa Borušovičová-Karvayová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *