Ako si zlepšiť pamäť, pozornosť, sústredenie a ako sa ľahšie učiť? – so Zuzanou Hanzelovou

Každý z nás sa stretáva s tým, že si nevie niečo zapamätať alebo sa sústrediť, či venovať sa dôslednejšie pozornosti. Životný štýl mnohých z nás je v dnešnom svete príliš hektický a stresový, snažíme sa všetko vedieť, ale v konečnom dôsledku zistíme, že vlastne nevieme to, čo sme vedieť chceli.  Stretnutie prostredníctvom série spontánnych rozhovorov alebo medzi nami E-ženami, nám ponúka odpovede, návody – ako byť pozornejší, viac si pamätať a sústrediť sa. V rozhovore so Zuzanou Hanzelovou sa Gabi Revická a Deniska Vidová  pýtajú tak, aby vám priniesli odpovede na podobné otázky ako: 

  •  ako podporiť alebo ako si vylepšiť pamäť,
  •  informácie o pamäťových technikách, 
  • o pozornosti a technikách sústredenia,
  • o spôsoboch použitia myšlienkovej mapy,
  • ako upratať množstvo informácií a pomenovať hlavné priority vo svojom živote,
  • o vzdelávaní rodičov s využitím myšlienkovej mapy a pamäťových techník.

Pozornosť je sústredenie sa na určitý objekt, je to zručnosť, s ktorou sa treba naučiť pracovať. Pamäť nám informácie uchováva a opätovne vybavuje. Spôsoby, ako si trénovať pamäť, aké nástroje a pamäťové techniky použiť, ako ich podporiť a čo sú to myšlienkové mapy, nám v rozhovore prezradí Zuzana Hanzelová.

Pozornosť je sústredenie sa na určitý objekt, je to zručnosť, s ktorou sa treba naučiť pracovať. Pamäť nám informácie uchováva a opätovne vybavuje. Spôsoby, ako si trénovať pamäť, aké nástroje a pamäťové techniky použiť, ako ich podporiť a čo sú to myšlienkové mapy, nám v rozhovore prezradí Zuzana Hanzelová.

Venujete sa všetkému, len nie sebe? Sústredenie je pre vás neznáma?

Zuzana Hanzelová predstavuje svojim klientom jednoduché cvičenia, meditačné cviky a techniky uvoľnenia. Jednou z takých techník je, ako sa zamerať  na svoj dych a na svoje telo. Aj malé kroky robia veľké zmeny. S trénerkou pamäťových techník sa môžete nastaviť na to, čo chcete,  a nie na to, čo musíte, t.j., máte možnosť  uvedomiť si, čomu sa chcete venovať ako hlavnej priorite, a čo z toho, čo vám berie energiu, môžete vypustiť. Dozviete sa, ako si zlepšiť pozornosť, sústrediť sa a získate aj nástroj na organizáciu svojho času. 

Stretli ste sa už s pojmom myšlienkové mapy?

Máte veľa myšlienok, nápadov a na vašom stole je jeden veľký chaos? Jedna z techník, ktorá vám pomôže zorganizovať, upratať si tok informácií a myšlienok, je použitie myšlienkovej mapy, ktorá je zrkadlom toho, ako myseľ pracuje, vie zefektívniť prácu, zlepšiť pamäť, rozvíja kreativitu a prináša veľa výhod. Zuzana Hanzelová nám ju  predstaví a ukáže, ako s ňou pracovať, v čom nám vie myšlienková mapa pomôcť a ako si usporiadať priority. Deniska Vidová nám o sebe prezradí, ako ju v dôsledku nepozornosti navštívil bytový škriatok, ktorý všetko ukrýva a ako vyzerá jej pracovný stôl s množstvom popísaných lístočkov a papierikov, ktoré jej pomáhajú pri jej každodennej pracovnej činnosti. Ako Zuzkina potencionálna klientka sa chce naučiť techniky, ako nahradiť lístočky s odkazmi a ako nájsť bytového škriatka. 

Ako pomôcť rodičom pri vzdelávaní deti?

V rozhovore nám Zuzana porozpráva aj o spolupráci s Ivett Pavlis v rámci projektu „Rodič ľavou zadnou“. Ide o projekt venovaný vzdelávaniu rodičov, hlavne počas pandémie, kedy sa rodičia stretávali s  problémami pri učení s deťmi. Zabudnite na memorovanie a zapamätávanie učiva.  Aj v tomto je užitočná myšlienková mapa.  Všetky techniky, ktoré Zuzana učí,  sú hravé a tvorivé, kde hra je základným princípom učenia a predstavuje zábavnejšiu, efektívnejšiu formu zapamätania a prináša veľa možností, ako sa lepšie učiť.

Ako si osvojiť pamäťové techniky, vylepšiť si pozornosť a koncentráciu, informácie o myšlienkových mapách a o tom, ako si ľahšie pamätať, ako sa ľahšie učiť- to sú všetko témy, ktoré Zuzka prináša. Členky E-ženy v rámci benefitov majú možnosť aj konzultácie so Zuzanou Hanzelovou. Ak máte záujem o webinár so Zuzkou, napíšte nám, rady vám dáme vedieť, keď ho budeme pre naše sympatizantky pripravovať.  

Pozývame vás na sledovanie video – rozhovoru na našom YouTube kanáli  

Spracovala: Simona Bachratá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *