Virtuálna asistentka: Prečo sa ňou stať a prečo s ňou spolupracovať?

Virtuálna asistentka: Prečo sa ňou stať a prečo s ňou spolupracovať?

virtuálna asistentka
Bohumila Ďurišová – virtuálna asistentka

Odpovede na 7 najčastejších otázok o virtuálnych asistentkách


Bohumila Ďurišová
si na vlastnej koži vyskúšala pozíciu virtuálnej asistentky aj jej klientky. Dnes tieto skúsenosti odovzdáva ďalej. Na workshope Virtuálne asistentky a umenie delegovať prináša odpovede ako sa ňou možno stať a čo všetko s tým súvisí.

Kto je virtuálna asistentka a pre koho je táto práca vhodná?

Virtuálna asistentka je asistentka ako každá iná, väčšinou však nie je zamestnaná v konkrétnej firme, ale vykonáva prácu asistentky na voľnej nohe, zvyčajne ako živnostníčka. Vie takto ponúkať svoje služby i niekoľkým klientom naraz, záleží od charakteru a objemu práce.

Virtuálna asistentka zvyčajne pracuje z domu a v čase, ktorý vyhovuje jej, preto je to skvelá práca pre ženy na materskej alebo s malými deťmi, pre dôchodkyne, alebo staršie ženy, ktoré sa nevedia uplatniť na trhu práce, alebo ako privyrobenie pre študentky.

Mnohé virtuálne asistentky sú práve mamičky na rodičovskej dovolenke alebo mamy malých detí, ženy okolo tridsiatky s praxou z veľkých spoločností, ktoré sa rozhodli založiť si vlastný biznis. Sú skúsené v rôznych oblastiach, a ponúkajú služby práve v odbore, ktorému rozumejú.

Virtuálna asistentka je platená iba za reálne odvedenú prácu, preto je skvelým riešením pre malé a stredné podniky.

Ako a komu môže pomôcť virtuálna asistentka?

Virtuálne asistentky dnes využívajú firmy i jednotlivci, záleží, aké služby konkrétna virtuálna asistentka ponúka. Môže ísť o veľmi široké portfólio od drobných nákupov, vybavovania korešpondencie, objednávaní termínov, cez vedenie rôznej agendy, administratívne práce, prepisovanie textov, vyhľadávanie informácií na internete, po špecifické služby ako úpravu a administráciu webových stránok, preklady, marketing na sociálnych sieťach a podobne.

Z mojich skúseností najviac virtuálnu asistentku využívajú ľudia na voľnej nohe, živnostníci a menšie firmy, ktoré nemajú dostatočne veľký objem práce, aby si zamestnali vlastnú asistentku na plný úväzok, ale sami už tiež tieto podporné práce nezvládajú a potrebujú ich delegovať.

Aká je najdôležitejšia hodnota práce on-line asistentky?

Je to čas, ktorý ušetrí svojmu klientovi. Zatiaľ, kým sa môže venovať rozvoju svojho biznisu, virtuálna asistentka zvláda mnohé podporné práce.

Navyše je platená iba za reálne odvedenú prácu, nie za rozprávanie sa s kolegyňami, popíjanie kávy a čítanie si článkov na internete – teda, ak to nebolo priamo jej zadanie. Lebo aj také úlohy  ako je čítanie článkov a robenie rešerší virtuálne asistentky dostávajú. 🙂

Je možné objednať si práce virtuálnych asistentiek aj jednorazovo?

Áno, virtuálna asistentka často pracuje aj jednorazovo. Niektoré virtuálne asistentky tiež ponúkajú výhodnú tarifu za prvú zákazku, lebo tým, že sa so zadávateľom úlohy ešte nepoznajú, potrebujú sa zladiť a zistiť, či si budú navzájom prínosom.

Najmä prvé zákazky bývajú menšie a jednorazové. Zo skúsenosti viem, že ak je klient s prácou virtuálnej asistentky spokojný, postupne jej zadáva ďalšie, i náročnejšie zákazky. Samozrejme dlhodobá vzájomná spolupráca sa vyplatí viac, ale nie je to podmienkou.

Aké stratégie využíva na svoju propagáciu, vďaka ktorým ju možno nájsť?

Už z názvu plynie, že doménou virtuálnej asistentky je virtuálny svet, čiže internet. Gro propagácie je teda často online. Je dobré využiť webstránku, sociálne siete, rôzne portály, ktoré sprostredkúvajú služby a práce.

Treba brať ohľad na to, že je to podnikanie, ako každé iné, a teda sa prezentovať vhodne tam, kde sa očakáva vysoký záujem o jej služby. Veľmi dobré je i osobné odporúčanie.

Aká je pozícia on-line asistentky na slovenskom pracovnom trhu?

Trend virtuálnych asistentiek je stále v začiatkoch a bude rásť. Ich popularita stúpa, vzhľadom na šetrenie nákladov vo firmách sú ich služby viac a viac žiadané.

Navyše, dnes ženy pracujúce na pozíciách virtuálnych asistentiek sú zvyčajne skúsené a kvalifikované, pretože majú niekoľkoročnú prax firemného prostredia. Ale táto práca je vhodná i pre absolventky, je možné absolvovať vhodné školenia.


Chcem sa stať virtuálnou asistentkou. Čo konkrétne preto musím urobiť?

To prvé už je splnené – treba chcieť. 🙂 Dnes už všetko potrebné vybavenie väčšinou má každý doma – notebook, internet, mobil. Treba si zhodnotiť, v čom som dobrá a aké služby chcem ponúkať.

Potom príde čas tieto služby ponúkať a hľadať prvých klientov. Zvyčajne je to niekto, koho už poznáte, kto má vlastnú firmu alebo sa sťažuje na nedostatok času. Nebojte sa opýtať sa ho, či nepotrebuje s niečím pomôcť. Budete prekvapená, koľko podnikateľov vašu ponuku uvíta.

Rozhovor spracovala Eva Kopecká.

Chcete vedieť o práci on-line asistentiek viac? Odporúčame náš workshop Virtuálne asistentky a umenie delegovať.

Bohumila Ďurišová vás uvedie do praxe virtuálnej asistentky a Gabi Revická otvorí pohľad podnikateľky, ktorá on-line asistentkám deleguje množstvo úloh každý deň už mnoho rokov. Tvrdí, že si svoje podnikania bez nich nevie predstaviť – viac v článku Bez virtuálnych asistentiek si svoje podnikanie neviem predstaviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *