Ako vytvoriť tlačítko na fanpage

Ako vytvoriť tlačítko v menu vašej fanpage, ktoré bežne Facebook neponúka

Facebook a vlastná webová stránka je ideálna kombinácia pre získavanie platiacich klientov. Vraví sa, že šikovný obchodník je tam, kde sú aj jeho klienti. A na Facebooku je ich neúrekom.

Vytvorili ste si fanpage, ale neviete ako presmerovať fanúšikov na webovú stránku, kde si môžu napríklad stiahnuť váš e-book?

Riešenie je jednoduché. Vytvorte si tlačítko, vďaka ktorému prepojíte fanpage s vašou webovou stránkou. 🙂

Ak webovú stránku ešte nemáte, nezúfajte. Facebook je vynikajúcim prostredím a dostatočnou náhradou webovej stránky (aspoň zo začiatku). Napríklad vhodne zvolený formulár vám pomôže pri zbieraní kontaktov na potenciálnych klientov.

Tlačítka ako „Stiahni si e-book“ alebo názov vášho workshopu môžu pokojne dopĺňať štandardné menu vašej fanpage, ktoré Facebook bežne neponúka.

Stačí si vytvoriť vlastné tlačítko.

Presný postup, ako si vytvoriť vlastné tlačítko

Existujú rôzne aplikácie, s ktorými to hravo zvládnete. Milujem jednoduchosť a navyše, ak je to zdarma, nie je čo riešiť. Ja pre tento účel využívam Tabfoundry.

Najprv kliknite na stránku www.tabfoundry.com

Ide o aplikáciu na vytváranie tlačidiel, ktoré bežne v ponuke vašej fanpage nenájdete.

Je to platená aplikácia, ktorú môžete využívať aj zdarma. Stačí dodržať jedno pravidlo. Vytvárajte tlačidlá iba pre jednu fanpage.

Ak máte viacero fanpage, tlačidlá zdarma vytvoríte iba pre jednu z nich. V prípade ostatných si za tvorbu tlačidiel musíte zaplatiť.

Potom kliknite na „Get started“ (obr. č. 1) a vyplňte údaje, ktoré používate na prihlásenie sa do vášho profilu na Facebooku (obr. č. 2).

ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 1
ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 2

 

Hotovo, nachádzate sa v prostredí aplikácie tabfoundry (obr. č. 3).

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 3

 

Stačí už len kliknúť na „Create new“ a z ponuky si vybrať „Custom tab“ (obr. č. 4).

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 4

 

Tvorba nového tlačítka pre vašu fanpage je jednoduchá. Tabfoundry vás intuitívne povedie. Zapnite tvorivosť a môžete začať. 😉

Po stlačení „Custom tab“ sa dostanete do časti ešte nezverejnených tlačítok „Unpublished tabs“ (obr. č. 5).

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 5

 

Tu si môžete tlačítka pomenovať („Edit“ pod názvom „Custom tab) a vizuálne odlíšiť („Edit icon“ pod názvom „Tab“). Je to ako pri ukladaní rôznych súborov v počítači. Tiež si súbory nazvete a zatriedite do príslušných adresárov.

Ak nechcete stratiť príliš veľa času hľadaním, odporúčam túto možnosť využiť. Pri dodatočnej úprave tlačítka sa v tabfoundry rýchlejšie zorientujete a potrebné tlačítko bez problémov nájdete.

Takto vyzerá pomenované, ešte nepublikované tlačítko (obr. č. 6):

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 6

 

Teraz sa môžete pustiť do tvorby prostredia (stránky), ktoré sa zobrazí fanúšikom fanpage po kliknutí na tlačítko v menu.

Ako nastaviť pozadie fungujúcej stránky

Najprv si nastavte pozadie stránky (obr. č. 7). Pozadím myslím všetky potrebné veci, ktoré priamo na stránke nevidíte. Na Facebooku sa zobrazia až pri zdieľaní stránky. Ide o nadpis (Tab tittle), popis (Tab description) a obrázok (Link preview Picture).

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 7

 

Zvoľte trefný názov, z ktorého potenciálny klient pochopí, o čo vlastne ide. Určitý čas venujte aj popisu. Je to akési doťuknutie, že klient dostane to, čo sľubuje nadpis.

Nadpis aj popis má presne stanovený počet znakov, ktorý sa neoplatí ignorovať. Čo sa týka obrázka, vyberajte fotky orientované horizontálne. Pri dodržaní týchto pravidiel budete mať istotu, že sa zdieľaná linka vášho tlačítka zobrazí na Facebooku správne.

Potenciálny klient uvidí krásny veľký obrázok s výstižným nadpisom a celým doplňujúcim textom. Žiadne tri bodky skrývajúce dôležitý text, ktorý klient nevidí, pretože je príliš dlhý.

Stlačením „Save settings“ uložíte všetky úpravy dôležitých vecí na pozadí tlačítka.

Ako vytvoriť obsah stránky

Teraz príde na rad obsah stránky („Content“), ktorá sa zobrazí po kliknutí na tlačítko v menu vašej fanpage (obr. č. 8).

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 8

V hlavnom menu nájdete základne nástroje „Basic“, ku ktorým patrí napríklad text alebo obrázky. Ďalej sú tam „Multimedia“, vďaka ktorým nahráte video z Youtube. Ak chcete, aby súčasťou obsahu stránky boli napríklad tlačítka typické pre Facebook, Twitter, Google +, či LinkedIn, využite nástroj „Social“.

Neplatí, že zbieranie kontaktov na potenciálnych klientov je výsadou webových stránok. Dá sa to aj cez fanpage. Stačí využiť možnosti, ktoré sú k dispozícii v časti „Tools“.

Pustite uzdu vašej fantázie. Potom obsah stránky po kliknutí na tlačítko v menu vašej fanpage môže vyzerať aj takto:

Ako si vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 9 – použitý formulár na zbieranie kontaktov

 

Ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 10 – použitie tlačítka, ktoré presmeruje klienta priamo na vašu webovú stránku

Keď už máte vytvorený obsah, prichádza na rad publikovanie tlačítka (kliknite na „Publish tab“). Ak sa prihlásite do vašej fanpage a na konci v menu nájdete políčko „Tab“ (obr. č. 11), urobili ste to správne.

Ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 11

Gratulujem, nové tlačítko je na svete. 😉 Stačí mu dať už len tú správnu formu, pretože názov „Tab“ klientovi veľa nepovie.

Ako upraviť tlačítko v menu vašej fanpage do želanej podoby

Finálnu úpravu tlačítka spravte priamo na vašej fanpage. Prihláste sa a kliknite na „Nastavenia“ a potom na „Upraviť stránku“ (obr. č. 12). Zobrazia sa vám aj tlačítka, ktoré aktuálne tvoria menu vašej fanpage.

Ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 12

Nájdite položku „Tab“ a kliknite na „Nastavenia“. Dostanete sa do prostredia, kde môžete upraviť názov tlačítka (obr. č. 13).

Ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 13

Kliknite na „Upraviť nastavenia“ a zmeňte názov vlastnej karty (obr. č. 14). Potom stlačte „Uložiť“, „OK“ a znovu „Uložiť“. Názov tlačítka je zmenený. 🙂

Ako vytvoriť tlačítko na fanpage
obr. č. 14

 

Facebook nemusíme vnímať iba ako zbytočný požierač vzácneho času. Ak mu dáme šancu a potiahneme za tie správne šnúrky, spokojnosť je zaručená. 😉

Verím, že vám tento postup pomohol, či už ste podnikateľka alebo virtuálna asistentka.

Ak sa chcete dozvedieť aj iné vychytávky ohľadom správneho SEO nastavenia článkov na vašom blogu, či vytvárania obrázkov bez potreby profesionálneho grafika alebo spravovania fanpage, príďte na celodenný workshop (nielen) pre virtuálne asistentky. Už teraz sa na vás teším :-).

Dana Piljarová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *