fotobanky

Viete ako získať kvalitnú fotografiu pre svoje podnikanie? Riešením môžu byť fotobanky.

fotobanky
Fotobanky

Pri vašom podnikaní prostredníctvom internetu vás zrejme neobíde potreba nájsť fotografiu, ktorou svoju ponuku zatraktívnite, dodáte jej šmrnc, poskytnete dôležitú vizuálnu informáciu, či pridáte estetickú kvalitu.

V tej chvíli stojíte pred otázkou, odkiaľ potrebnú fotografiu získať?

Môžete mať veľmi konkrétnu predstavu alebo naopak nevidíte ešte celkom jasne obrázok, ktorý by vám najlepšie vyhovoval a hľadáte inšpiráciu.

Ak by ste sa spoľahli len na vyhľadávač obrázkov v Googli, ťažko by ste našli to pravé. Ak by ste hľadali kvalitného fotografa, investovali by ste nemálo času a financií.

Pre potreby podnikania však existuje databáza obrázkov od kvalitných fotografov z celého sveta uschovaná v tzv. fotobankách.

Mnohé fotobanky obsahujú rádovo milióny fotoobrázkov, ale aj kreslených tzv. vektorových ilustrácií, všetko prehľadne zoradené v tematických kategóriách, do ktorých možno ľahko vstúpiť aj s celkom konkrétnou požiadavkou, vrátane farebného riešenia.

V prípade, že ste sa už rozhodli pre využitie obrázkov z fotobanky, stojíte opäť pred dvomi možnosťami. Vyberiete si fotobanku, v ktorej sú obrázky zadarmo, alebo vyhľadáte jednu z viacerých platených spoločností na trhu?

Ak podľahnete lákadlu získavať obrázky zadarmo, je možné, že sa dostanete do nepríjemných ťahaníc o autorské práva.

Teda stojí za to, nadviazať spoluprácu so serióznou fotobankou a využiť jej ponuku úhrady za obrázky podľa podmienok, ktoré vám alebo vašej firme najviac vyhovujú. Platbu je možné riešiť ako predplatné, možno využiť aj kreditový systém.

Nákup kreditov je výhodný predovšetkým pri pravidelnom odoberaní fotografií, kde cena jednej fotografie klesá úmerne k počtu zakúpených kreditov na isté obdobie, väčšinou 1 rok. Pri jednorazovom nákupe jednej fotografie ponúkajú fotobanky tiež prijateľné možnosti (cena okolo 1 eura).

Pri vašom nákupe fotografií si budete môcť vybrať z viacerých možností na trhu. Ktorú fotobanku vybrať?

Rozumné bude neriadiť sa iba cenou. Záleží aj na funkciách, ktoré jednotlivé fotobanky ponúkajú, na veľkosti ich portfólia a predovšetkým na kvalite ich obsahu.

Napriek tomu však ponúkame základnú orientáciu v troch cenových skupinách:
1. iStockphoto
najvyššie ceny, vysoká kvalita portfólia, exkluzívny obsah
2. Shutterstock, Fotolia, Dreamstime, 123RF
stredné ceny, dobrá kvalita obsahu
3. Pond5, Canstock
nízke ceny, menej kvalitný obsah

Jednou z lacných fotobánk je aj Depositphotos. Ponúka svojim klientom celkom ojedinelú službu vo forme skúšobného predplatného, t.j. bezplatné sťahovanie obrázkov po dobu 7 dní po 5 obrázkov denne, teda celkom 35 fotografií. Toto skúšobné predplatné možno kedykoľvek zrušiť alebo sa preklopí do platenej verzie.

Veľmi často sa stáva, že nájdete požadovaný obrázok na jednej fotobanke, ale nechcete ho z akéhokoľvek dôvodu práve tu zakúpiť – či už preto, že v nej nemáte účet, je pridrahá alebo vám nevyhovuje napr. kvôli tomu, že ponúka len nákup za predplatné.

Vtedy je vhodné využiť možnosť fotobankového vyhľadávača (napr. fotobanky.cz), ktorý vám zobrazí hľadaný obrázok na všetkých hlavných microstock fotobankách. Stačí zadať do vyhľadávacieho políčka názov fotky/ilustrácie, prípadne kľúčové slová, najlepšie v angličtine.

Pri vyhľadávaní tej správnej fotobanky pre vás, strávite možno pri internete spočiatku viac času. Bude pritom rozhodne veľmi efektívne zamyslieť nad tým, aké obrázky najčastejšie potrebujete, vyhľadávanie vám zefektívni to, že sa zoznámite s prostredím viacerých fotobánk, s ich konkrétnymi možnosťami vyhľadávania, s ich nákupnými cenami a ďalšími podmienkami nákupu.

Až po týchto krokoch sa rozhodnete a zaregistrujete vo vybratej fotobanke. Aby ste nekupovali mačku vo vreci.
Príjemné nakupovanie! Nech sa vám darí nájsť tie pravé fotografie na správnom mieste!

 

Spracovala: Eva Jacevičová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *