Hipster mama na raketový pohon

Hipster mama na raketový pohon

Hipster mama na raketový pohon
Iveta Budayová s Andreou Šogorovou

Stretnutie s energickou Ivetou Budayovou vás nabije pozitívnou energiou na celý deň. Darí sa jej úspešne skĺbiť pracovné povinnosti aj rodinu. Predáva detské oblečenie prostredníctvom e-shopu Little Hipster, venuje sa veľkoobchodu, organizuje workshopy Ako vybudovať úspešný e-shop a stíha aj starostlivosť o dve malé deti.

Ako si sa dostala k výhradnému zastúpeniu dánskych značiek detského oblečenia? Máš na to nejaký vlastný návod?

Prišlo to spontánne. Po rodičovskej dovolenke som sa nemohla vrátiť do medzinárodnej firmy. Na mojom mieste sedel niekto iný a iné pracovné miesto, zodpovedajúce tomu, čo som robila, nebolo k dispozícii. Švagriná chcela mať obchod s detským oblečením a moja energia to zariadila tak, že som odrazu sedela v Dánsku a podpisovala zmluvu o zastúpení ich značky Fixoni pre náš trh. Zrazu som sa ocitla v úplne odlišnom odbore – od logistiky automobilov som prešla do odboru  detského módneho sveta.

Boli to ťažké začiatky?

Sama som obiehala prvé obchody a prezentovala vzorky oblečenia.  Samozrejme, bez manželovej podpory by sa to nedalo. Mala som vtedy trojročnú dcéru a popritom všetkom som zistila, že som opäť tehotná. Aby toho nebolo málo, tak ma práve v tom období čakali skúšky zo súdneho prekladateľstva z francúzštiny.

Takže Francúzsko máš rada?

Áno, je mojou srdcovou záležitosťou. Na francúzskom gymnáziu, kde som študovala, som sa veľa naučila, okrem iného aj to, ako vylepšiť komunikačné a argumentačné schopnosti, čo som naplno využila aj v e-shope.

Naozaj? Pre mňa je e-shop internetová stránka, kde si vyhľadám produkty, ktoré sa mi páčia, objednám ich, zaplatím a na mail mi príde faktúra.

V e-shopoch to tak je. Pre mňa to však je spôsob komunikácie s ľuďmi.  Niečo im ponúkam, prezentujem im pekné a kvalitné produkty a práve spôsobom komunikácie sa odlišujem od ostatných. Osobne a neanonymne komunikujem priamo so svojimi klientmi. V tom je to čaro, pretože  doba, v ktorej  vďaka technologickým vylepšeniam žijeme, osobnej komunikácii príliš nepraje. Napriek tomu si dokážem vytvoriť vzťahy so svojimi zákazníkmi a oni so mnou.

Radia sa so mnou, čo by som im odporučila, aký kus oblečenia sa hodí k akému a či to materiálovo sedí. Teší ma, keď mi zákazníci posielajú fotky detí oblečených do značiek, ktoré dovážam. V každom maile, či odoslanej správe je moje meno, žiadna automatická odpoveď.

Hipster mama na raketový pohon
Mr Rags v kresle

V čom sú značky oblečenia, ktoré predávaš, iné? Sama som mamou dvoch chlapcov, módu a trendy riešime pomerne často.

U mňa nájdu zákazníci štýlové oblečenie pre deti až do výšky 152 cm, takže približne do dvanástich rokov. Ja zastávam názor, že oblečenie má byť nielen pekné, ale hlavne pohodlné. Preto predávam aj teplákovú módu, ktorá sa dá nosiť, namiesto klasických riflí. Takéto nohavice sú nielen pohodlné, ale majú aj kvalitné prevedenie a pekný strih.

Aktuálne sa začína veľa hovoriť o tzv. slow fashion. Vieš nám priblížiť, o čo ide?

Slow fashion je pojem používaný v módnom priemysle. Je o tom, aby sme kupovali menej oblečenia, preferovali kvalitnejšie kusy a následne ich zrecyklovali. Je dôležité zistiť pôvod nášho oblečenia, kto, kde a za akých podmienok ho vyrába.  Momentálne stále prevláda trend lacného oblečenia, ktoré sa po sezóne vyhadzuje. Textilný priemysel je jeden z tých, čo produkuje najväčšie množstvo odpadu. Značky Fixoni, Small rags, En Fant, ktoré zastupujem, sa síce šijú v Číne, ale v malej rodinnej fabrike. Majiteľ značiek do nej osobne prichádza dvakrát do roka skontrolovať kvalitu a podmienky, v akých tam zamestnanci pracujú. Dodržané sú všetky ľudské práva a princípy fair-trade výroby. Aj preto nemôžu mať takéto výrobky cenu pár euro, ako v nadnárodných predajných sietiach.

Máš úspešný e-shop, ale ty ideš ďalej. Najnovšie robíš workshopy Ako vybudovať úspešný e-shop. Aké rady by si dala podnikateľom, ktorí chcú začať podnikať  prostredníctvom internetu?

Aby si dobre premysleli, aký produkt si zvolia, akú marketingovú stratégiu si  pripravia,  pretože je dôležité ako zaujmú svojich zákazníkov. Tiež je treba klásť dôraz na grafiku a štruktúru e-shopu. Ak sa zákazník nevie zorientovať na stránke, tak z nej po pár sekundách odíde bez toho, aby nakúpil.

Sama viem, že počas podnikania prídu aj ťažké chvíle. Mala si chuť to celé niekedy zabaliť?

Jasné, asi každého pol roka. (smiech) Hlavne na začiatku podnikania. Naše druhé dieťa, môj syn sa mi narodil predčasne v 34. týždni a nevážil ani dva kilogramy. Bol december a ja som chcela ísť na besiedku mojej dcéry. Tam sa miešalo všetko, strach o syna, druhé dieťa doma a rozbehnutá a nedokončená práca. Nakoniec ma pustili dvadsiateho decembra  domov, o dva dni bola besiedka a o deň neskôr mi z nemocnice prepustili domov aj syna. A mohli byť Vianoce.

Nasledujúci polrok bol náročný kvôli zvýšenej starostlivosti oňho, čím samozrejme trpela staršia dcéra, ktorá žiarlila.  Som však nastavená tak, že keď sa pre niečo rozhodnem, tak vydržím. Zaviedli sme babské jazdy a dodnes si vyhradzujeme čas len pre nás dve. Rozhovory medzi nami dievčatami majú svoje čaro.

Hipster mama na raketový pohon
Iveta Budayová

Ako to riešiš, keď máš pocit, že je toho na teba príliš?

Kričím, keď nie je nikto doma. (smejeme sa obidve)

Rada idem aj do lesa, kde je ticho, najmä keď si potrebujem  usporiadať myšlienky, ale potom nabieham  na svoje  tempo a robím niekoľko vecí naraz, čo samozrejme nie je vždy jednoduché pre tých okolo mňa. Som tak trochu hyperaktívna.

Menila by si toto celé za klasickú prácu v kancelárii od ôsmej do pol piatej?  Aký vidíš zmysel toho, čo robíš?

Robím to kvôli deťom, lebo inak by som nevedela stíhať ich krúžky a zabezpečiť servis rodine. Deti ma vnímajú ako mamu, ktorá pracuje, ale zároveň s nimi často trávi čas. Odchádzam z práce skôr, môžem ich odviezť na tréningy a krúžky. Čakám na nich v kaviarni a popri tom pracujem.

Pri tom všetkom, čo robím, sú deti na prvom mieste. Robím to, čo ma baví a popri tom môžem byť vždy prítomnou mamou. Táto práca mi dáva toľko slobody, koľko potrebujem.

Rozhovor s Ivetou Budayovou pripravila

Andrea Šogorová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *