Kde nájsť kvalitnú fotografiu na web a ešte k tomu zdarma?

Kde nájsť kvalitnú fotografiu na web a ešte k tomu zdarma?

Ten, kto podniká na internete si určite uvedomuje, že web stránka je jeho výkladnou skriňou. Stránka by mala návštevníka zaujať nielen svojim obsahom, ale aj vzhľadom. Mnohí z nás používajú na svojich weboch či blogoch rôzne obrázky. Neraz sa stane, že sa ten istý obrázok nachádza na ďalších X weboch. Tak, ako meníme a pridávame obsah, aby bol stále aktuálny a pútavý, nemali by sme zabúdať ani na obrázky.

Pre mnohé začínajúce podnikateľky je však luxus platiť  za fotografie z fotobánk. A hlavne, na fotobanky sa obracajú mnohí ďalší užívatelia. Idú na istotu, takže potom sa môže naozaj tá istá fotografia objaviť na mnohých weboch, pričom každý z nich sa zaoberá niečim iným. Našťastie existujú mnohí fotografi, umelci, grafici a dizajnéri, ktorí sa radi podelia o svoju prácu zadarmo. Niektorí uvádzajú, že by ich potešilo, keby ste na svojej stránke, kde fotku použijete, uviedli zdroj, z ktorého fotografiu máte. Iní nechcú ani len to.

 

Ako zistím, že fotografiu môžem použiť?

Dôležité je pozrieť si licenciu uvedenú pri obrázku. Creative Commons CC0 je licencia, ktorá vám umožňuje si obrázok stiahnuť a použiť na vašej web stránke. Autor, ktorý poskytne svoje dielo a uvedie pri ňom licenciu CC0, tak dáva svoje prehlásenie, že jeho dielo je voľné a celosvetovo sa vzdal svojich autorských práv. Toto dielo môžete kopírovať, upravovať, spracovávať, a to aj pre komerčné účely.

Zaujíma vás, kde takéto fotografie môžete získať?

Kaboompics

Projekt web dizajnérky Karoliny zo susedného Poľska. Fotenie je jej vášňou, a tak sa rozhodla spraviť databázu voľných fotiek pre všetkých blogerov, freelencerov, malých podnikateľov. V súčasnosti nájdete v jej databáze tisíce fotografií z rôznych tématických oblastí. Uvedenie zdroja by ju potešilo, no nie je to podmienkou.

Zdroje obrázkov

 

SplitShire

Pred pár rokmi sa talianský fotograf Daniel Nanescu rozhodol vytiahnúť na svetlo sveta, svoje fotografie, ktoré nikdy nepoužil a mal ich len odložené na rôznych diskoch a pamäťových kartách. Tak vznikla jeho malá databáza, ktorú poskytol celému svetu. V súčasnosti už nájdete na jeho stránke množstvo fotografií pod licenciou CCO. Pre tých náročnejších poskytuje aj prémiové služby v cene $20 / rok.

 

Gratisography

Ak potrebujete aj trochu uletené, či netypické fotografie, tak stránka fotografa Ryana McGuirea je pre vás to pravé.

 

Public Domain Archive

Autor stránky pridáva svoje vlastné fotografie každý týždeň a zároveň na jeho stránke nájdete aj prehľad ďalších web stránok, kde nájdete free fotografie. Prečo? Pretože ako web dizajnér neznášal, keď nevedel nájsť dobrý zdroj  a nakoniec musel platiť peniaze za fotku, ktorú mohol použiť len raz.

 

Good Free Photos

Naozaj veľmi zaujímavá stránka, na ktorú som natrafila len nedávno a úplnou náhodou. Ak máte blog o cestovaní, či podnikáte v oblasti cestovného ruchu, táto databáza je práve pre vás. Stránka ponúka množstvo fotografií a obrázkov rôznych krajín sveta. Potešia sa aj grafici, pretože v databáze nájdete aj vectorovú grafiku a clipart obrázky. Databáza je výsledkom práce fotografa a cestovateľa, ktorý sa rozhodol podeliť sa o svoje fotografické úlovky zo svojich ciest.

 

LibreShot

Databáza je projektom Martina Vorela a dostupné fotky sú od web dizajnérov, grafikov, študentov, cestovateľov, bloggerov… Momentálne si môžete vyberať z viac ako 1500 fotografií zoradených v niekoľkých kategóriách: architektúra, budhizmus, deti, mestá, kvety, príroda, zvieratá, technológie, či dnes populárne zábery pracovných stolov.

 

Stockvault

Stránka ponúka tisícky fotografií a ilustrácií ľudí, zvierat, budov, kvetov, prírody, šperkov, jedál.  Grafici si zase môžu vyberať v množstve textúr, či pozadí pre svoje projekty. Projekt funguje už od roku 2004 a ako hovoria jeho autori: ˶Stockvault je miesto, kde fotografi, dizajnéri a študenti zdieľajú svoje fotografie, grafiku a vektory s každým a zadarmo.”

Pozor: Pri vyberaní fotografie buďte však opatrní. Prvé dva a posledné dva riadky fotografií sú z platenej databázy Shutterstock.

 

Rekita Nicole

Rekita je bloggerka, ktorá sa venuje dizajnu a tvorbe webstránok. Na svojej stránke ponúka v rámci jedného svojho blogového príspevku 11 fotografií, ktoré sú zdarma. Sú iné, dievčenské, trblietavé, rúžové. Ak sa zapíšete do jej mailing listu, tak navyše ešte každý mesiac obdržíte ďalšie free fotky.

 

Creative Convex

Na záver ešte jedna “feminine” databáza, z ktorej dostanete fotografie, ak sa zapíšete do mailing listu. Obdržíte 20 fotografií vo vysokom rozlíšení, ktoré sú špeciálne určené pre bloggerky a kreatívcov. Okrem toho ešte aj v rámci zasielania newsletterov dostanete z času na čas nejaké fotky do mailu.

Aké fotky sú v baličku?

Ak by vám predsa len tento prehľad nestačil, pomocou googlu nájdete aj ďalšie zdroje voľných fotografií. Je ich naozaj mnoho. Na niektorých stránkach môžete dokonca naraziť na tlačítko “Coffee donate”. Autorovi tak môžete prispieť za jeho prácu ľubovoľnou čiastkou, aby si aspoň tú kávu mohol kúpiť 🙂

Možno sa viacerí pýtate: ˶A kde je Pixabay?” Zámerne som sa tejto stránke bližšie nevenovala, nakoľko si myslím, že mnohí ju veľmi dobre poznajú a pravidelne využívajú.

Zuzana Csontos

One Reply to “Kde nájsť kvalitnú fotografiu na web a ešte k tomu zdarma?”

  1. Vo všeobecnosti sa vôbec neodporúča používať takéto fotky. Niektorí ľudia mali z toho obrovské problémy, vyhrážky súdnymi procesmi a žiadalo sa platenie vysokých pokút. Takmer som takéto free fotky použila, ale našťastie som včas našla informácie o pozadí fungovania takýchto bánk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *