Rozhovor s Luciou Carthy, špeciálne pre E-ženy

Rozhovor s Luciou Carthy, špeciálne pre E-ženy

,,V Čechách a na Slovensku stále ešte nie je zvykom zobrať si dovolenku a zaplatiť peniaze za to, že budem týždeň pracovať sama na sebe.“

Rozhovor s Luciou Carthy, špeciálne pre E-ženy
Lucie Carthy

Lucia vstúpila do môjho života práve vtedy, keď som tápala. Nevedela som presne, čo budem v živote ďalej robiť a čomu sa budem venovať. Bolo to obdobie môjho prerodu, uvedomovania si samej seba a prehodnocovania svojich priorít.  Chcela som od života niečo viac, chcela som sa posunúť viac k sebe a potrebovala som sa konečne cítiť šťastná. Vtedy som sa cez jednu českú psychologičku Luciu Kolaříkovú dozvedela o Lucii Carthy a skvelej metóde, ktorej sa už vtedy venovala – z môjho pohľadu bola priekopníčkou v používaní techniky The Work v Česku. Táto metóda mi natoľko učarovala, že som sa ňou rozhodla zaoberať profesionálne.

Absolvovala som u Lucky kurzy, tréningy a semináre, niekoľkodňový Týždeň premeny, asistencie atď., čo mi v konečnom dôsledku pomohlo zorientovať sa v oblasti tejto techniky a zdokonaliť sa v nej. Získala som nástroj, ako pomôcť sebe samej, ale aj ostatným zbaviť sa trápenia a neistoty. Metóda The Work mi pomohla zorientovať sa a vyjasniť to, čo je pre mňa v kariérnom i osobnom živote najlepšie. Keďže som videla veľmi rýchle a efektívne výsledky, rozhodla som sa zviditeľniť túto metódu na Slovensku a pomáhať prostredníctvom nej všetkým, ktorí to potrebujú. Môj život sa používaním techniky The Work radikálne zmenil. Už nie som otrokom okolností, ale žijem svoj sen. Lucii vďačím za mnoho, a preto vám rada predstavím jej životný príbeh a prácu.

Čo ťa priviedlo k metóde The Work? Čím si ťa získala? Prečo  je iná,  jedinečná a ako ťa ovplyvňuje?

K metóde The Work ma priviedlo trápenie, ktoré som prežívala vo vzťahoch s mužmi. Mala som 30 rokov a bola som   zadaná. Plánovala som budúcnosť, mala som prácu, ktorá ma bavila, zarábala som dostatok peňazí a bola som v takom pokojnom rozpoložení. Prežívala som obdobie života, ktoré bolo pre mňa relatívne šťastné a jediné, čo nefungovalo, bol môj partnerský vzťah, pretože sme sa s partnerom viac-menej neustále hádali. Bola som z toho už nešťastná, keďže to nebol, prvý vzťah, kde som podobný scenár prežívala. Rozhodla som sa s tým niečo urobiť.

Na to mi moja kamarátka odporučila knihu od nemeckej autorky: Eva – Maria Zurhorst: Maj rád sám seba a bude jedno, koho si vezmeš. Knižku som si prečítala a veľmi ma zaujala. Mala som pocit, že odpovedala na množstvo mojich otázok ako napr.: prečo vzniká trápenie vo vzťahu, prečo sa to trápenie vo vzťahu opakuje atď. a navyše na konci tejto knižky bola uvedená odporúčaná literatúra, medzi inými aj knižka od Katie Byron, zakladateľky metódy The Work.

Prekvapivo, trvalo mi to skoro rok, kým som sa k tejto knihe dostala. Stalo sa to v momente, keď sa so mnou môj vtedajší partner nečakane rozišiel a mne sa zrútil celý svet. To bol ten moment, kedy som chcela vedieť viac, chcela som tomu celému rozumieť. V tú chvíľu som si objednala knihu od Katie Byron a začala som ju čítať. Odvtedy som zostala tejto technike verná.

Metóda je jedinečná tým, aká je jednoduchá. Je to vlastne logický sled jednoduchých otázok, ktoré idú priamo k jadru veci, priamo k našej vlastnej pravde. To znamená, že metóda pracuje vždy len s tým, čo je pre nás v daný okamih pravdivé. Nepracuje so žiadnymi teóriami ani so žiadnymi možnosťami, čo by bolo keby… Zistila som, že to má pre mňa neuveriteľnú silu. Zmeny v živote prichádzajú veľmi rýchlo a keďže ja som veľmi netrpezlivý človek, táto technika u mňa funguje skvelo. Je iná aj v tom, že ju človek môže používať aj sám. To znamená, že ja nielenže pracujem s klientmi individuálne, ale metódu tiež posúvam ďalej. Každý z nás s ňou môže pracovať sám za seba a tým meniť svoj život.

Táto metóda mi pomohla pochopiť, že to, čo som si dovtedy myslela o živote a ľuďoch, nie je pravda. Prišla som na to, že problémy v mojich vzťahoch sa vytvárali úplne zbytočne, a to pre nedorozumenia, ktoré vznikali mojím nepochopením samej seba a ostatných. Zároveň som našla pre seba odpovede, ako to zmeniť. Odrazu sa objavil svet plný možností, lásky, plný ľudí, ktorým záleží na ostatných. Svet plný krásy. Pretože som začala  okolie, ľudí a mojich blízkych vidieť týmto spôsobom, môj život sa tým zásadne zmenil.  Ovplyvnilo to aj moje vzťahy, v ktorých prežívam omnoho viac lásky, blízkosti, úprimnosti a istoty, že môžem byť v ktoromkoľvek vzťahu sama sebou, či už v tom partnerskom, alebo vo vzťahu s mojou rodinou.

Metóda The Work ti zmenila život, teraz pomáhaš meniť životy iným. Čo ťa k tomu vedie?

To je veľmi zaujímavá otázka, pretože mám dojem, že moja práca bola už od začiatku mojou prirodzenosťou. Čiže, keď som sa naučila používať túto techniku, s úplnou samozrejmosťou som začala túto znalosť a pomoc ponúkať mojim priateľom. Niektorí  to využili. Takže, pokiaľ práve nemám klientov, stretávame sa v priebehu dňa  a riešime nejakú tému, ktorá je pre človeka v živote dôležitá. Takéto stretnutia môžu niekomu zmeniť život. Nemám však pocit, že by som v tej chvíli niečo robila. Som len sama sebou. Ako som už povedala, mám pocit, že workovanie je prirodzenou súčasťou mňa, a keby som si napr. na deň zakázala viesť rozhovory s ľuďmi, aj tak by sa niečo naskytlo.

Si pre mnohých inšpiráciou, kde berieš silu neustále na sebe pracovať?

Pracovať na sebe je pre  mňa zábavou. Baví ma to,  pretože sa mi otvárajú nové možnosti, objavujem nový svet.  Zisťujem, čo všetko je možné, čo všetko je za „tým“, čo sa deje… Je to pre mňa niečo, čo robím rada, je to moje hobby a povedala by som, že  aj moja vášeň.

Čo to vlastne pýtanie sa (kladenie otázok) je?

Pýtanie sa metódou The Work je technika, ktorej autorkou je Katie Byron, jedna z najznámejších spirituálnych učiteliek súčasnosti. Sú to vlastne štyri otázky a otočenia. Otázkami sa zameriavame na pravdivosť presvedčenia alebo toho, čo si myslíme, že je pravdou. Presvedčenia, ktorým veríme, môžu byť napríklad tieto: mal by ma milovať, mal by ma rešpektovať, život je ťažký, on ma nepočúva, mala by som byť dobrou matkou a pod. Sú to všetko presvedčenia, ktorým veríme.

Keď sa na ne pýtame štyrmi otázkami, môžeme prísť na to, že niektoré  z nich nie sú pravdivé, čo znamená, že sa tým, samozrejme, zmení náš pohľad na danú situáciu.  Zmení sa naše správanie v danej situácii, i k nám samotným. Druhá časť pýtania sa sú otočenia, kde „otáčame” pôvodnú myšlienku – presvedčenie. Pozrieme sa tak na realitu z inej perspektívy. Otočením zisťujeme, či by aj iná realita mohla byť v daný okamih pravdivá a hľadáme konkrétne príklady, ktoré pre nás platia. Filozofiou tejto techniky je pochopiť život v celej jeho podstate, prijať skutočnosť, ktorá je prítomná a prevziať zodpovednosť za život do vlastných rúk. Dotazovanie – pýtanie by nemalo mať cieľ. Celý proces vychádza z našej reálnej skúsenosti, nič nie je umelým pretváraním reality. S metódou The Work realitu skúmame  tak, že  precítime emócie a prídeme  na iné časti reality, ktoré sme predtým nevideli.

Napr.: Zameriam sa na myšlienku, ktorej verím, a to ma stresuje. Podrobím ju pýtaniu sa a napätie sa stratí.
Myšlienka, s ktorou budeme pracovať: Nezvládnem to.

Rozhovor s Luciou Carthy, špeciálne pre E-ženy
Lucie Carthy

Na začiatku, prv než sa začneme pýtať – dotazovať, zatvorte si oči a spomeňte si na situáciu, kde ste si túto myšlienku mysleli, zostaňte v tej situácii pri kladení otázok.

1. Je to pravda? (odpoveď áno alebo nie)
2. Môžeš s  absolútnou istotou vedieť, že je to pravda? (odpoveď áno alebo nie)
3. Ako reaguješ, čo sa deje, keď tejto myšlienke veríš? (keď veríš, že to nezvládneš)
3.a) Prináša táto myšlienka (Nezvládnem to) do tvojho života pokoj alebo stres?
3.b) Aké obrazy vidíš, minulé i budúce, a ktoré telesné vnemy cítiš, keď tejto myšlienke veríš?
3.c) Aké emócie prichádzajú?
3.d) Objavujú sa nejaké závislosti, keď veríš tejto myšlienke?
3.e) Ako sa chováš k tej osobe, ako sa chováš sám(a) k sebe a k ostatným ľuďom v tej situácii?
4. Kto by si bol(a) bez tejto myšlienky?

Pred položením každej otázky vás pozývam, aby ste sa vo svojej mysli vrátili k tej spomienke, k tomu obrazu situácie.

Keď odpoviete na všetky otázky, prejdite k OTOČENIAM.

Myšlienka je: Nezvládnem to.
Otočenie: Zvládnem to.

Nájdite aspoň 3 príklady,  ktoré by mohli byť pravdivé, že ste to v danej situácii zvládali alebo, že to zvládnete. Treba podotknúť, že nejde o to, si nahovárať, že to zvládnem, ale hľadám, ako to je v mojej situácii pravdivé.

Napríklad: V tejto situácii to zvládnem, pretože som sa na to pripravila; zvládnem to, pretože to nerobím po prvýkrát; zvládnem to, pretože som tomu venovala čas; aj keď to neskončí podľa mojich predstáv – zvládnem to; zvládnem to, pretože môžem vždy požiadať o pomoc; zvládnem to, pretože aj ostatní to zvládli; zvládnem to, pretože teraz stačí, aby som urobila prvý krok a všetko ostatné sa ukáže potom; atď. Toto sú ukážky príkladov. Samozrejme, že vy použijete vaše vlastné, ktoré budú mať pre vás najväčšiu hodnotu.

Pýtanie sa je meditácia, preto si doprajte dostatok času.

Pri pýtaní sa a otočeniach zbadáte, že myšlienka, ktorá vás pôvodne stresovala, už nie je taká silná. Stres a napätie ustúpia a príde pokoj. Práve to je cieľom tejto metódy .

Študovala si priamo u autorky metódy The Work Katie Byron, ako na teba pôsobila?  Čím ťa ovplyvnila?

Katie Byron som prvýkrát stretla v Amsterdame. Nikdy nezabudnem na ten moment, keď som ju uvidela. Vnímala som ju ako niekoho neskutočne milujúceho, otvoreného a múdreho. Neskôr som u Katie študovala v Amerike a absolvovala som s ňou tiež on-line kurzy. Metóda The Work je radikálna, ale zároveň je veľmi láskyplná, pre mňa jedna z najláskavejších metód, aké poznám. Katie v procese pýtania sa berie ľudí len tam, kam sú schopní ísť. Pri práci s klientmi z nej vyžaruje neuveriteľná láskavosť. Katie som nekonečne vďačná, pretože jej metóda mi vrátila život.

Prečo si sa rozhodla priniesť techniku The Work do Česka a na Slovensko?

Stalo sa to, keď som s technikou pracovala asi dva roky.  Môj život nadobudol toľko smerov a rozmerov, že som začala cítiť obrovskú túžbu po tom, aby sa ľudia prestali trápiť. Presne tak, ako som sa predtým trápila ja. To, samozrejme, nemôžem ovplyvniť, ale mala som pocit, že im môžem pomôcť aspoň tak, že s nimi budem túto metódu zdieľať. Chcela som, aby z ich života zmizlo trápenie rovnako  ako z toho môjho.

Spomenieš si na svoj prvý seminár v Česku?

Áno, bolo to v Prahe, prišlo asi 10 ľudí a ja som si týmto seminárom splnila svoj sen. Nikdy predtým som seminár neviedla, takže som vôbec nevedela, aký to bude zážitok. Bolo nesmierne zaujímavé sa počas neho pozorovať. Cítila som, ako keby som v procese seminár odovzdala do rúk niekoho iného a ten sa v čase a priestore vytváral sám. Ľudia, hoci sa stretli s technikou po  prvýkrát v živote,  sa na seminári do metódy zamilovali a väčšina z nich ju používa dodnes. Bolo to približne pred šiestimi rokmi. Mnohí z nich so mnou absolvovali ešte niekoľko ďaľších seminárov a ich životy sa odvtedy do značnej miery zmenili.

Koľko seminárov si odvtedy robila?

Takých šesťdesiat až osemdesiat.

 Čomu sa momentálne venuješ, prípadne čo máš rozpracované? Aké projekty plánuješ v blízkej budúcnosti?

Momentálne sa venujem písaniu blogu. Pokračujem v koučovacom programe s klientmi,  ktorí sa naučia používať metódu sami pre seba. Niektorí z nich pokračujú v kurzoch pre pokročilých. Pokiaľ bude o tieto kurzy záujem, budem ich, samozrejme, ponúkať. Zaujímavosťou je, že s týmto programom zároveň vzniká množstvo nových priateľstiev.  Máme komunitu ľudí, ktorá je pre mňa zdrojom inšpirácie a mnoho mi dáva. Komunikujeme aj prostredníctvom programu Skype, čo je veľmi jedinečné, nakoľko v iných krajinách to takto nefunguje.

Prečo si myslíš, že u nás tieto stretnutia fungujú a inde nie?

Ťažko povedať. Pokiaľ ide o mňa, som konzistentná a od začiatku som v pravidelnom spojení s komunitou. Je to niečo, do čoho dávam stále energiu, či už je komunita aktívna viac alebo menej, drží to pohromade. Zároveň je to dané vernosťou všetkých zúčastnených. Máme k tejto metóde silné puto, rovnako tak k mysleniu, ktoré je iné. Je otvorené, expanzívne. Je medzi nami úprimnosť a otvorenosť, aj to je to, čo nás spája. Robíme niečo, čo nám dáva veľký zmysel.

Fascinuje ma proces premeny človeka, ktorý si na to vyhradí určitý čas. Myslím intenzívnu premenu, napr. štyri dni za sebou alebo napr. Týždeň premeny (jeden týždeň v kuse). To je niečo, čo ma nadchýna.  Baví ma byť súčasťou toho, keď sa človeku každým dňom otvárajú nové dvere, nastavenia v podvedomí, o ktorých vlastne sám ani nevedel. To je niečo, čo chcem momentálne podporovať.

Je však na škodu veci, že v Čechách a na Slovensku stále ešte nie je zvykom zobrať si dovolenku a zaplatiť peniaze za to, že budem týždeň pracovať sama na sebe. Ale má to obrovský zmysel, takže to je niečo, v čom chcem pokračovať a verím, že sa to bude ďalej šíriť. Mojím posledným plánom je blog, na ktorý píšem články, pretože ma to baví. Mám v hlave niekoľko námetov na písanie kníh. Tiež plánujem rozšíriť svoje služby do celého sveta. Napadlo mi to pri cestovaní, pretože vnímam, že ľudia chcú zmierniť svoje trápenie. Veľa informácií nájdete na mojej webstránke: https://www.coachingbylucie.com/.

Rozhovor s Luciou Carthy, špeciálne pre E-ženy
Lucie Carthy

Spomínala si, že chceš v budúcnosti napísať knihy, môžeš nám prezradiť viac?

Spomeniem témy: partnerské vzťahy, bolesť, emócie, závislosti, deštruktívne správanie vo vzťahoch atď.

Ako si už spomenula, v Česku organizuješ každoročne niekoľkodňový seminár Týždeň premeny. Čo je filozofiou tohto projektu ?

Urobiť si priestor – jeden týždeň čas len sám pre seba a stráviť ho spôsobom, ktorý prispieva k zmene života vo všetkých možných oblastiach, či už sú to vzťahy, práca, partnerský vzťah, vzťah s našimi deťmi, všetky možné typy strachu, sebadôvera. Pracujeme i na depresívnych myšlienkach.

Pochádzaš z Česka, ale často cestuješ a tráviš veľa času v iných destináciách. Kde všade si žila? Čo je to, čo ťa ženie spoznávať nové miesta a krajiny? Kde žiješ práve teraz?

Sama som sa nedávno zamýšľala nad tým, čo je to, čo ma poháňa. Prišla som na to, že sú to dve veci: Jednou je to, že sa vlastne rozširuje môj obzor, rozširuje sa môj svet. Tak ako expanduje môj vnútorný svet, automaticky sa rozširuje aj ten vonkajší. Takže sú to nové skúsenosti, nové skúmanie – mám pocit, že som bádateľ. Milujem byť v iných kultúrach, pozorovať ich myslenie, ich nastavenie. Tou druhou vecou je krása. Milujem ju, fascinuje ma krása tohto nášho sveta. Okrem miest, kde som trávila dovolenky, som navštívila Kaliforniu,  kde som sa učila od Katie Byron, nejaký čas som žila na  Havaji, na Novom Zélande, v Austrálii a na Tahiti. Momentálne sa nachádzam v Austrálii.

Pri pobyte na Havaji si študovala na tamojšej univerzite, aká to bola pre teba skúsenosť, čo konkrétne si študovala?

Študovala som havajskú kultúru. Bola to pre mňa skúsenosť, ktorá zmenila môj život, predovšetkým môj pohľad na svet a moje premýšľanie o ňom.

Vtedy mi vlastne bola predstavená havajská múdrosť; spoznala som síce len maličkú časť z nej, a predsa to bolo dosť na to, aby som začala premýšľať inak. Zmenil sa môj rešpekt k prírode, k ľuďom, k tradícii; zmenil sa môj pohľad na lásku, pohľad na intuíciu a na našu vnútornú múdrosť. Na to, ako s nami tento svet neustále komunikuje a je len na nás, či sa tomu otvoríme. Pohybovala som sa v havajskej komunite, čo je veľká vzácnosť. Študovala som mytológiu, literatúru, históriu, antropológiu a jazyk. To mi dalo neskutočne veľa.

Havaj bol pre mňa miestom môjho vlastného liečenia, bolo to v čase, keď som bola sama. Havaj bol v podstate jediným miestom, kde som dokázala byť sama. Nielen sama „sama“, ale aj sama sebou, vlastne Havaj ma to naučil. A potom to, čo som sa tu naučila, už bolo jednoduché žiť kdekoľvek inde.

Spomínala si, že si už druhý rok vydatá. Svojho manžela si spoznala vďaka metóde The Work. Čomu sa tvoj muž venuje a do akej miery sa navzájom ovplyvňujete?

Môj muž je psychoterapeut, ktorý sa venuje celý život skúmaniu ľudskej psychiky a skúmaniu samého seba. Vzájomne sa rozvíjame, rastieme a učíme sa od seba, a tak môžeme spolupracovať, zdieľať našu lásku a naše vedomosti s inými ľuďmi. Verím, že práve tento atribút dáva seminárom, ktoré spolu organizujeme, úplne iný rozmer. Aspoň tak to vnímam zo spätných väzieb.

Určité obdobie si bola súčasťou tímu Helplinky, môžeš popísať, čo je jej poslaním?

Poslaním Helplinky je byť k dispozícii komukoľvek, kto prežíva trápenie. Napr. keď sa večer pohádaš s partnerom a nemôžeš zaspať, môžeš zavolať na Helplinku a prostredníctvom pýtania sa (techniky The Work) môžeš v sebe nájsť pokoj a ísť v pohode spať bez toho, aby si obviňovala z danej hádky seba alebo partnera. Druhým cieľom je byť k dispozícii všetkým, ktorí chcú metódu The Work vyskúšať. Na Helplinku môže zavolať ktokoľvek, kto chce vedieť, ako sa má pýtať, ako treba vyplniť pracovný list. Táto služba je pre všetkých bezplatná.

Si autorkou ojedinelého program Sprievodca, ktorý prebieha online prostredníctvom programu Skype, čo ťa priviedlo k myšlienke školiť cez program Skype?

Pre mňa je to možnosť cestovať, nebyť na jednom mieste a zároveň byť k dispozícii svojim klientom. Zároveň množstvo školení, ktoré som sama absolvovala, prebiehalo cez Skype, čiže to bolo niečo, na čo som bola zvyknutá. Ďalším dôležitým atribútom pri používaní programu Skype je dostupnosť pre ľudí. Aby nemuseli na kurz nikam cestovať, aby nemuseli riešiť ubytovanie, cestovanie, pretože niekedy aj to, že sa človek musí presunúť napr. sto kilometrov, môže byť problémom. Naviac prostredníctvom programu Skype sa môžeme pravidelne stretávať, napr.  raz týždenne. Skype umožňuje ľuďom zúčastňovať sa kurzov a stretnutí z celej republiky, vlastne odkiaľkoľvek.

Rozhovor s Luciou Carthy, špeciálne pre E-ženy
Lucie Carthy a Blanka Králiková

Čo by si odkázala slovenským E-ženám, prípadne akú radu by si im dala?

E-ženám na Slovensku by som poradila, aby využívali technológie naplno, pretože nám to teraz svet umožňuje. Tiež by som im odkázala:  Ak chcete niečo robiť a je to napríklad len nápad,  nebojte sa urobiť ten „prvý krok“, aj keby to mal byť len to, že si niečo vyhľadáte na internete, alebo si kúpite nejakú knižku. Najdôležitejšie je urobiť ten prvý krok! Každý splnený sen sa skladá z mnohých malých krôčikov. Teraz nepotrebujeme vedieť, čo bude zajtra,  o mesiac alebo o rok. Teraz je pred nami vždy len jeden krôčik.         

Autorkou článku je Blanka Králiková, koučka, lektorka, terapeutka, ktorá sa rozhodla, že bude aj pomocou metódy The Work pomáhať meniť životy ľudí na Slovensku, kde je metóda The Work takpovediac ešte v plienkach. Zároveň poriada kurzy The work na Slovensku, pre prípad, že by sa ju chcel niekto naučiť a dozvedieť viac. Ďalšie informácie o autorke článku nájdete na webstránke: http://mentalnyfitness.sk/.

Jazyková korektúra: Mgr. Dana Sýkorová

Zdroj foto: Archív Lucie Carthy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *