Máte už dosť priateľov z biznisu?

Máte už dosť priateľov z biznisu?

 

Už od škôlky sa stretávam so zvláštnym javom – s nutkavou potrebou vyhrávať. Odmalička nám ju vštepovali rodičia, učitelia, starí rodičia, trénerka na tanečnej. ,,Musíš chcieť vyhrať a urob pre to všetko!“ A my sme na túto hru dobrovoľne pristúpili a vždy sa snažíme podať najlepší výkon, aký sa dá. Na prvý pohľad je to skvelé – posúvame svoje hranice, vydávame zo seba maximum. Keď vidíme, že nás niekto predbieha, pridáme a snažíme sa ho aspoň dorovnať, ak nie predbehnúť.

Plávame životom a pomaličky si zakladáme zbierku svojich víťazstiev a ocenení. Prvá jednotka s hviezdičkou, najlepšia slohová práca, najviac bodov zo vstupných testov. Veď predsa na tom jedinom záleží – aby sme boli lepší ako všetci ostatní.

Prečo sme tým takí posadnutí? U profesionálnych športovcov to chápem, lebo zlatá medaila je len jedna. Ale prečo chceme víťaziť doslova všade? V kolektíve, v práci, dokonca aj doma počas hádky s partnerom. Prehra je predsa ponižujúca. Byť druhým je hrozné, najmä, keď nám víťazstvo ušlo len o malý kúsok.

A čo keby sme súťaženie prenechali športovcom? Čo keby sme radšej spolupracovali a vytvárali niečo väčšie, niečo čo nás prerastie? Žiaden úspešný projekt nikdy nestál na jednom jedinom človeku. Každý z nás má k dispozícii len 24 hodín denne a akokoľvek geniálni sa zdáme, máme svoje hranice a nikto z nás nevie všetko na 100 %.

V tomto celom vidím veľkú paralelu s podnikaním. Niekto má skvelý nápad, vie, ako ho zrealizovať, ale nemá dostatok času, prostriedkov alebo schopností. Začne sám a snaží sa za každú cenu vyhrať. Bojuje zo všetkých síl, do podnikania investuje čím ďalej, tým viac peňazí a po nejakom čase to jednoducho vzdá. Na opačnej strane je často niekto, kto nemá víziu, ale vie, ako udržať podnikanie živé. Vidí štruktúru, analyzuje a počíta. Keby sa títo dvaja ľudia dali dokopy, bola by to win / win situácia pre oboch.

Keď nabudúce natrafíte na niekoho, kto podniká v rovnakej oblasti ako vy, neberte ho automaticky ako konkurenciu. Namiesto otázky: Ako ho predbehnem? sa skúste opýtať: Ako vieme svoje podnikania prepojiť? Je možné, že to bude pre vás oveľa prínosnejšie.

Niekoľko takýchto prepojení alebo mikrosvetov som našla aj ja, práve vďaka E-ženám. S troma dámami sa stretávame na pravidelnej báze v našej Mastermind skupine. Raz do mesiaca sa zídeme pri skvelých raňajkách, porozprávame si, ako sme sa od posledného stretnutia vo svojich projektoch posunuli, pýtame sa, ak potrebujeme spätnú väzbu a naplánujeme si, čo chceme do toho ďalšieho zrealizovať. Niekedy sú to malé kroky, no práve vďaka nim sa naše podnikania rozrastajú neuveriteľným spôsobom.

Mne osobne dávajú E-ženy niečo, čo som dlho hľadala – pocit, že v tom nie som sama. Že je zrazu okolo mňa obrovské množstvo žien, ktoré možno riešia podobné problémy alebo situácie, s ktorými sa stretávam ja. Viem sa s nimi poradiť, podeliť o svoje úspechy a dávajú mi aj pocit sebarealizácie – pomáham nielen sebe a svojmu podnikaniu, ale aj komunite. A to je pre mňa jeden z najväčších darov: patriť niekam, kde mi rozumejú.

Prepojenia a vzťahy sa niekedy začnú formovať úplne prirodzene, keď zistíte, že si s niekým rozumiete nielen zameraním, ale najmä ľudsky. Teraz máte naozaj skvelú príležitosť spoznať osobne veľké množstvo žien, ktoré chcú tiež Prosperovať vďaka svojmu talentu. Nezaváhajte a príďte na konferenciu, ktorá bude okrem prednášok zameraná aj na reálne príklady networkingu medzi E-ženami.

Veronika Bošková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *