Porozprávajte sa so svojím vnútorným drakom

Porozprávajte sa so svojím vnútorným drakom

Nájdi to, čo ťa najviac trápi vo svojom okolí a spoj to so svojimi silnými stránkami. To je kozmická úloha každého z nás.“ Scilly Elworthy.

Ľudia ma vnímajú ako dychtivú po úspechu a ocenení. Môže sa zdať, že som priveľmi ambiciózna a zameraná na kariéru. Sama si to o sebe však nemyslím. Som iba aktívna, akčná a robím to, čo ma baví. A robím to často “. Takto začína svoj príbeh Janka Osičková.

Túžba po naplnenom živote

Obraz kariéristky na mňa ozaj nesedí, je to skôr môj vnútorný oheň, drak, čo ma ženie dopredu. Je to túžba po naplnenom a šťastnom živote, takom, že keď sa raz obzriem dozadu, tak budem hrdá na seba a vďačná za to, že som mala možnosť ísť vlastnou cestou. Je pre mňa dôležité vyplniť čas, ktorý mám tak, aby som pri pohľade späť pocítila radosť z toho, ako som svoj život viedla. Všetky moje životné obdobia pretína jedna jediná myšlienka. Kým som a čo je mojou úlohou v tomto živote? Čomu sa mám venovať, aby som bola sama so sebou spokojná, a zároveň niečo hodnotné po sebe zanechala? Prečo tak intenzívne potrebujem poznať odpoveď na to, kým som? Ako to, že moje okolie si tak často nekladie túto pálčivú a neodbytnú otázku?

Myslím si, že v živote 40 ročného človeka by táto otázka mala byť už dávno zodpovedaná a naplnená. Kde sa stala chyba, alebo naopak, prečo len tak málo z nás vie, čo im je dané a idú si za tým od malička? Jasné, výnimočné talenty sa prejavia už v predškolskom veku, avšak to sú tí, čo majú talent „od Boha“. My ostatní sa musíme hľadať.

Niektorí sa nehľadajú, nerozumiem prečo. Som presvedčená o tom, že všetci by mali vedieť rozpoznať svoje jedinečné talenty, ktoré by mali cieľavedome rozvíjať vo svojej práci a nastúpiť tak na cestu, ktorá ich bude robiť šťastnými. Verím tomu, že každý jeden z nás má v sebe ukrytý diamant a mal by urobiť všetko preto, aby ho objavil, otesal, vyleštil a ukázal svetu. Pri hľadaní mojich talentov mi pomáhali tieto vety: V čom fascinujete druhých? Buďte vnímaví k reakciám a uznaniam od druhých. To je vaše poslanie, to je vaša sila.

Porozprávajte sa so svojím vnútorným drakomTo preto mi tak záleží na vzdelávaní detí. Preto obdivujem Montessori metódu, pretože tá sa zameriava na talent jednotlivca už od malička a prirodzene ho podporuje. Čo je v živote dôležitejšie než poznať svoju hodnotu, svoje silné stránky a pretaviť ich do nejakej činnosti či služby? Ako inak môže človek žiť šťastný život? A zároveň robiť šťastným aj svoje okolie? Osud detí sa ma dotýka a som nešťastná, keď vidím nepochopené dieťa, na ktoré rodič kričí, pretože už sám nevládze. Nik z nich dvoch nie je šťastný. A pritom stačí len trošku. Zaujímať sa, vzdelávať sa a mať otvorenú myseľ – nebáť sa priznať, že rodičovstvu sa treba priučiť.

Pred 2 rokmi som stretla tri skvelé ženy, matky, ktoré sa rozhodli šíriť myšlienky Marie Montessori na území Slovenska tak, aby sa táto metóda dostala k čo najväčšiemu počtu detí. Ich vízie a hodnoty sú veľmi podobné tým mojim, a preto som sa svojou časťou práce k nim pridala. Vymýšľam a vytváram obsah na náš Facebook profil, komunikujem s fanúšikmi a snažím sa informovať a inšpirovať. Úprimné priateľstvo, ktoré medzi nami vzniklo je už len čerešničkou na torte. Pri nich sa cítim užitočnejšia, ocenená a viem, že prispievam k dobru mojej komunity. Cez lásku, porozumenie, mier a rešpekt meníme našu komunitu k lepšiemu. Meníme náš svet.

Mojím rodičovským snom je inšpirovať dcéru ku krásnemu a hodnotnému životu tým, že taký život budem aj sama žiť. Učiť ju sebaláske, ale i rešpektu a tolerancii nielen voči druhým ale i voči sebe. Ona ma na oplátku učí byť viac prítomná v okamihu, venovať sa hre naplno a nerobiť viacero vecí naraz. Stále sa od nej učím, ako byť viac hravá a spontánna. To je jej úloha v mojom živote. Mne samej veľmi chýbal dôverný a bezpečný vzťah s rodičmi. Vzťah medzi rodičmi je rozhodujúcim vzťahom, kde sa dieťa učí napodobňovaním.

Aj napriek tomu, že sa vzdelávam v oblasti Montessori pedagogiky a rešpektujúcej výchovy mám strach, že jedného dňa mi moja pubertálna dcéra zahlási, že ma nenávidí. Strachov mám dosť. Bojím sa o život a zdravie mojej dcéry. Bojím sa, že sa stane nehoda. Bojím sa, že spravím nesprávne rozhodnutie, keď dcére počas vysokej horúčky nedám liek a ona potom zostane ochrnutá. No napriek tomu, že aj keď skoro každý deň ma napadne tragický scenár, verím, že všetko bude nakoniec dobré. Optimizmus či naivita mi pomáhajú prekonávať seba samú. Možno aj preto vidím v ľuďoch najprv to dobré a verím, že ľudstvo sa nakoniec spamätá a zachráni daždové pralesy, hladné deti alebo vymierajúce Gorily horské. Riadim sa heslami: Rob všetko ako najlepšie vieš alebo Nie je hanba neuspieť, ale je škoda sa o to nepokúsiť.

V roku 2016 bolo pre mňa prelomovým momentom prečítanie knihy od Marcusa Buckinghama Now discover your strengths, kde som sa po prvý krát veľmi jednoznačne spoznala v príkladoch a príbehoch úspešných ľudí. Po absolvovaní testu a dočítaní popisu mojich silných stránok som jasne vedela, kto som a čo môžem v živote robiť. Prevalila sa mnou obrovská energia a hrdosť na seba samú. Moja práca na premene talentov na silné stránky sa začala. Mojich 5 dominantných tém je: Connectedness, Developer, Belief, Maximizer a Intellection.

A potom sa to všetko rozbehlo. Spolupráce, noví ľudia, nové nápady a množstvo odhodlania a energie. Všetky nasledovné aktivity ako absolvovanie českého kurzu online podnikania, spolupráce, vytvorenie vlastného webu a vlastných produktov ako Šablóny myšlienkových máp a plánovače, študovanie online marketingu, grafický dizajn a tvorba webu, ktoré som nadobudla a vyskúšala cez môj projekt www.janaosickova.sk, tie všetky mi dali poznatky o tom, čo viem dnes a v čom sa cítim najlepšie. Teraz to transformujem do svojej práce i práce pre občianske združenia. Moje vlastné plánovače boli pre mňa nástrojom na zrealizovanie cieľov a vízií, pevnou štruktúrou na papieri, ktorá mi vedela pomôcť.

Vždy som si predstavovala, že budem tvoriť krásne a praktické veci, že sa stanem umelkyňou. Nebála som sa nakúpiť množstvo pomôcok na výrobu takýchto handmade vecí a skúšala a skúšala… Práve takéto kroky vpred mi pomohli nájsť tú najlepšiu kombináciu mojich talentov a vytrvalosti. Zistila som, že handmade ma síce baví, ale neviem ho robiť profesionálne. Ale aj toto priznanie si a akceptovanie skutočnosti ma posunulo ďalej.

Hľadám vo svojom živote príležitosti, ako prepojiť zmysluplnosť a kreativitu. Hodnoty, ktorými žijem.

Jedným takým príkladom je aj projekt Chic Bazár – kúzelné upratovanie.

Začalo sa to v júni 2017 počúvaním prednášky Poriadok a moje dieťa. Lektorka Veronika Ščepánková z MONTE PLUS svojím hlbokým a upokojujúcim hlasom vysvetľovala, prečo je dôležité mať doma poriadok a prečo majú deti v sebe prirodzenú túžbu po poriadku. Odkazovala na autorku Marie Kondo a jej knihu Kúzelné upratovanie. Žasla som na tou podobnosťou v princípoch konmari metódy a princípoch filozofie Marie Montessori, ženy, ktorú obdivujem za jej mierovú pedagogiku a nadčasové myšlienky. Maria Montessori bola priekopníčka vo vzdelávaní detí po celom svete, pretože si uvedomila, že keď dokážeme pomocou výchovy vychovať sebavedomé, nezávislé a slobodné deti, tak z týchto detí raz vyrastú sebavedomí, nezávislí a slobodní ľudia, ktorí raz zmenia svet. Táto vízia vo mne vyvoláva zimomriavky a úplne s ňou súzniem. Vedela som, že toto je niečo, čo musím skúsiť.

Nedá sa priamo povedať, že som posadnutá upratovaním, ale rozhodne mám rada upratovanie. A upratujem často. Nemyslím tým bežné upratovanie, ako utrieť prach, povysávať apod, to nie, skôr rada upratujem domácnosť v zmysle jej novej funkčnosti a krásy. Preskupujem, vyrábam či kupujem dekorácie, reorganizujem obsah poličiek, posúvam nábytok, pričom mojím hlavným zámerom je dosiahnutie minimalizmu a bielých, čistých línií. Keď má však človek rád pekné je ťažko dodržať taký jeden minimalizmus.. Čo zostalo po radikálnom triedení v mojej knižnici? Nie, kuchárske knižky to neboli. (Naozaj sa už musím rozlúčiť s romantickou predstavou seba samej ako varím francúzske delikatesy – moji kolegovia si určite so smiechom spomínajú na moju brusnicovú omáčku, ktorá skončila ako jahodové želé…). Nie, zistila som, že v mojej knižnici prevládajú knižky o výchove a vzdelávaní detí, ďalej knižky o duchovnom raste a knižky o hľadaní talentov.

Zároveň, môže mať upratovanie touto metódou za následok, že sa akosi ľahšie „nútim“ do športu? Že sa akosi viac starám o svoje telo zvonku aj zvnútra? Ja si myslím, že áno.

A tak vznikol nápad zorganizovať Bazár – kúzelné upratovanie. Zhodou okolností som aj organizátorka, tvorkyňa a milovníčka ľudí a dobrých komunít /napríklad aj takých E-žien/. V tom čase som konzultovala s Gabikou Revickou spoluprácu s E-ženami a spomenula som jej, čím momentálne žijem a že chystám svoje veľké upratovanie. Hneď v tom videla veľký potenciál a spojila ma s ďalšími členkami, ktoré mi pomohli s organizáciou a náplňou projektu. Rozhodla som sa teda priniesť metódu konmari medzi ostatných ľudí a pomôcť im ozdraviť nielen ich domovy, ale i ich duše a srdcia. Okrem predaja a prednášok sme prispeli aj na dobrú vec, to jest, darované veci odovzdali charitatívnej organizácií, ktorá pomáha rodinám v núdzi.

Teraz v apríli budem s mojimi šikovnými spolu-organizátorkami hostiť druhé pokračovanie jarného bazáru. A keďže sa viem poučiť zo svojich chýb, tak druhé pokračovanie sme nazvali Chic Bazár – kúzelné upratovanie, kde chceme ešte viac zdôrazniť udržateľnosť módy, menšie šatníky a recyklovateľnú módu.

Porozprávajte sa so svojím vnútorným drakom

Cieľom je zachovať hlavnú myšlienku – nechať si len také veci, ktoré nás tešia a ktoré nám svedčia. Nezahlcovať sa množstvami zbytočného oblečenia a vecí ale spolupodieľať sa na takzvanej udržateľnej móde, ktorá je kvalitná, nadčasová a neničí zdravie ľudí a planétu. Ak si ponecháme len kvalitné kúsky a nebudeme bezhlavo podliehať módnym trendom, a to isté budeme učiť naše deti, tak spoločne prispejeme k zdravšiemu svetu. Opäť budeme mať sprievodný a bohatý program, čo si myslím že je pridanou hodnotou nášho projektu. Pri príprave bazáru som si silno uvedomovala to nadšenie pre spájanie sa, ktoré je typické pre E-ženy. Sama by som toto nikdy nezvládla. Veľmi si preto cením energiu žien, ktoré sú v tomto združení a ich chuť pomáhať. Je to dobre zriadená komunita, je to životodarné prostredie, kde jednoducho musím byť, pretože som pri zdroji a to ma nabíja energiou, odkiaľ beriem nové nápady.

Páči sa mi myšlienka, ktorá odznela na Medzinárodnom Montessori kongrese v Prahe tohto roku: „Každý má v sebe svojho vnútorného draka, ktorý nám v noci nedáva spať. Hovorí nám o našich strachoch. Je dobré si s ním v noci sadnúť, uvariť mu čaj a porozprávať sa s ním. Čím častejšie sa s ním budeme rozprávať, tým viac zistíme, že nám dáva odpovede. Naučme sa hovoriť so svojím strachom a pocitmi. Často svoje strachy neprekonáme, a práve preto nikdy neuvidíme diamanty, ktoré sú v nás, a ktoré náš drak vnútri horlivo stráži“.

Jana Osičková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *