Riziko civilizačných chorôb si môžeme znížiť až o 90%

Rozhovor s MUDr. Davidom Frejom, zakladateľom medzinárodného centra o prírodnej medicíne pre www.ezeny.eu

Pôvodne plánoval študovať psychiatriu, nakoniec vyhrala túžba robiť osvetu prevencii a zameranie internistu. Po štúdiu konvenčnej medicíny v Prahe a pár rokoch praxe pokračoval štúdiom alternatívnej medicíny v Londýne, Rakúsku, Novom Mexiku a Indii. Liečebné metódy kombinuje a využíva najmä pri liečbe chronických ochorení.

O: Prečo ste sa po doštudovaní v Prahe rozhodli pre ďalšie vzdelávanie v zahraničí?

Už ku koncu štúdia mi bolo jasné, že moje smerovanie bude iné ako pasívna liečba, ktorú sa učia lekári u nás. Od začiatku ma zaujímala prevencia, využívanie výživy, detoxikácie, rôznych druhov pôstov  a životosprávy na predchádzanie ochoreniu. Nechcel som sa pri pacientoch zaoberať jedným symptómom, ale pacientom ako celkom.

O: Hlavný rozdiel medzi konvenčnou a holistickou medicínou je asi práve v prístupe k problému. Pacient ako celok versus riešenie konkrétneho zväčša izolovaného symptómu.

Áno. O zdraví a chorobe rozhoduje veľa faktorov ako stres alebo prostredie, v ktorom človek pracuje, býva, medziľudské vzťahy. Toto konvenčná medicína nerieši, preto som hľadal alternatívy.

O: Máte pocit, že holistický prístup začína byť akceptovaný aj zo strany konvenčných lekárov?

Práve naopak, lebo špecializácia sa zväčšuje a každý špecialista sa venuje len symptómov, ktoré patria do jeho oblasti. Gastroenterológ sa venuje tráviacemu traktu, očný lekár očiam a tieto symptómy nedávajú dokopy.

O: Stretávate sa s odporom, či kritikou lekárov?

Od niektorých áno, ale sú aj lekári, ktorí sa zaujímajú o moju prácu a iné spôsoby liečenia chronických ochorení. Obzvlášť v Nemecku a v USA stále viac lekárov uznáva holistický prístup, u nás je takých lekárov výrazne menej. Možno to bude lepšie o pár rokov. V Nemecku napríklad poisťovne začali preplácať niektoré metódy spojené s prevenciou, pobyty v sanatóriách zameraných na holistický prístup a podobne.

O: Keď sa niekto nadchne alternatívnou medicínou, stáva sa, že začne odsudzovať konvenčnú liečbu. Ako je to u vás?

Nechcem odsudzovať konvenčnú medicínu, lebo napríklad jej diagnostika má aj pre mňa veľkú výpovednú hodnotu. Pri vyšetrení využívam výsledky krvných testov, magnetickej rezonancie, či ultrazvuku. Jedna vec je, že sa tieto testy robia, druhá vec je, čo si z nich lekár vezme a ako ich používa. Myslím si, že aj niektoré syntetické lieky sú potrebné, pretože byliny a prírodná liečba fungujú v dlhšom časovom horizonte. Niekedy je potrebný rýchly zásah v podobe syntetických liekov, ktoré síce pôsobia drastickejšie, ale zaberú hneď. Napríklad antibiotiká, lieky na vysoký krvný tlak alebo analgetiká. Problém je v ich dlhodobom alebo častom používaní.

O: Pri prírodných prostriedkoch môže trvať dlhšie, než sa účinky prejavia. Stáva sa vám, že sú pacienti nespokojní, lebo očakávali rýchle zlepšenie ako napríklad pri antibiotikách?

Ani nie, cieľom prvých návštev je aj motivovať človeka a nastaviť liečbu tak, aby k nejakej pozitívnej zmene došlo rýchlo. Individuálne je, nakoľko je pacient schopný prispôsobiť svoj denný režim, zmeniť stravovanie a zaradiť nové návyky, ktoré sú nevyhnutné.

Snažím sa vždy nastaviť plán tak, aby zmena nebola príliš radikálna a nové návyky zavádzame postupne. Pokiaľ je niekto rozhodnutý, že chce trvalú zmenu a nechce ďalej zdravotné problémy riešiť dlhodobým užívaním liekov, tak má dostatočnú motiváciu, aby svoj životný štýl zlepšil.

O: Ak je niekto časovo vyťažený a chce zmeny zavádzať postupne, čím by mal začať?

Najlepšie je začať niečím jednoduchým, čo človeku nedá veľa práce, napríklad zmena pitného režimu. Ak je niekto zvyknutý piť sladené nápoje, postupne ich môže obmedzovať alebo ak pije veľa čaju a málo vody, začať čaj riediť vodou, či znížiť množstvo kofeínových nápojov.

Inou možnosťou je vylúčiť potraviny, ktoré najviac škodia, napríklad polotovary alebo údeniny, obmedziť príjem chleba, ak ho niekto konzumuje 3x denne. Ak sa niekto vôbec nevenuje svojej psychike, môže zaradiť 5 minút denne antistresové techniky. Čím začať je teda individuálne, hlavné je s niečím začať.

O: Niektoré z doplnkov, ktoré odporúčate možno zakúpiť aj vo vašom e-shope. Ako vznikol?

Založil som ho pred rokmi s cieľom dostať k nám na trh kvalitné bylinné prípravky a doplnky, ktoré tu neboli dostupné. Išlo o výrobky, ktoré som buď chcel sám vyskúšať alebo odporúčať mojim pacientom. Tento e-shop už ale nevlastním, nechcem sa venovať obchodnej činnosti, preto som ho predal mojim spoločníkom a ďalej sa zaoberám len medicínskymi záležitosťami a receptúrami, ktoré ďalej vyvíjam.

O: S akým typom problémov vás ľudia najčastejšie kontaktujú?

Chodí ku mne niekoľko typov pacientov. Prvým typom sú tí, ktorí  by mali podľa konvenčnej medicíny dlhodobo užívať lieky a nechcú.

Ďalšia skupina sa chce preventívne starať o svoje zdravie, aby predišli chorobám. Podľa výskumov, zmena životosprávy, jedálnička a zaradenie antistresových techník znižuje riziko civilizačných chorôb až o 90%.

Potom ma navštevujú ľudia, ktorí berú lieky alebo absolvujú liečbu formou chemoterapie a chcú zmierniť nežiaduce účinky na organizmus. To sa tiež dá.

O: Medzi pacientmi prevažujú muži alebo ženy?

Chodí ku mne 80% žien. Je to asi tým, že ženy majú väčší záujem o svoje zdravie a je to dané aj trochu inou štruktúrou mozgu u žien, vďaka nej majú bližší vzťah k prírodným metódam.

Niektoré problémy ako znížená činnosť štítnej žľazy alebo migréna sa výrazne častejšie vyskytujú u žien a to ich motivuje, aby s nimi niečo robili.

O: Čo si myslíte o tvrdení, že podnikanie je skôr pre mužov?

To si nemyslím. To, ako funguje ženské telo a mozog, môže byť pri podnikaní práve výhodou. Ženy sú lepšie hormonálne chránené, napríklad pred infarktom, mŕtvicou, kardiovaskulárnymi chorobami a vplyvom stresu. Nevýhodou pri podnikaní môže byť to, že ženy často viac prejavujú emócie, ale zase to ich chráni pred výraznejším dopadom stresu ako u mužov, naviac menštruácia je očista tela. Myslím si, že ženy majú často lepšie vyvinutú intuíciu, takže lepšie zvládajú jednanie s klientmi, zamestnancami a medziľudské vzťahy celkovo.

O: Vo vašej knihe o zápaloch venujete celú kapitolu téme vplyvu psychiky na zdravie človeka. Odporúčate  každému, aby si vyhradil čas aj na mentálnu sféru?

Určite áno, protistresové techniky sú pri liečbe podstatné. Práca s emóciami a psychikou je rovnako dôležitá ako strava a ďalšie oblasti životosprávy. Pri nových pacientoch zväčša začíname so zmenou v jedálničku, pretože pri nestabilnom metabolizme alebo fyzických problémoch sa ťažko dosahuje zmena na psychickej úrovni. Keď má pacient bolesti alebo tráviace ťažkosti, treba začať s nimi. Pre dlhodobý úspech ale treba postupne zaradiť aj techniky zamerané na psychiku.

O: Je podľa vás možné zlepšenie stavu len skrz psychiku, bez zmeny v jedálničku?

Myslím si, že nie, o čreve sa hovorí ako o druhom, či črevnom mozgu a ten svojimi signálmi oveľa viac ovplyvňuje mozog, ako mozog ovplyvňuje črevo a zažívací trakt. Keď nemáte v poriadku črevnú mikroflóru a pracujete len na svojej psychike, tak sa vám tým nerovnováha črevného mikrobiómu neupraví a nebude sa tvoriť napríklad dostatok serotonínu a iných dôležitých látok, ktorých tvorba je podmienená zdravou mikroflórou.

O: Genetika skúma dedičnosť a naše predispozície na choroby. V poslednej dobe sa veľa hovorí o epigenetike, teda o tom, čo príslušné gény aktivuje. Strava, prostredie, vzťahy… Môžeme naozaj gény potlačiť?

Gény sa väčšinou zapínajú a vypínajú podľa toho, ako žijeme, ale aj genetika hrá svoju úlohu. Ten vplyv genetiky tvorí tak 30% rozvoja choroby, 70% je životospráva. Ak sa ale dvaja ľudia stravujú rovnako a jeden z nich má genetickú predispozíciu napríklad na Alzheimerovu chorobu, riziko rozvoja choroby je uňho väčšie, takže genetiku nemôžeme celkom vyradiť z hry. Zásadné ale je, že naše gény vieme ovplyvniť životosprávou a môžeme ňou maximálne znížiť riziko, že sa Alzheimerova choroba prejaví, aj keď tam je predispozícia.

O: Vo vašich knihách vyvraciate viaceré mýty, napríklad o konzumácii surovej zeleniny alebo o súvise medzi cholesterolom v krvi a v jedle. Bývajú ľudia vašimi tvrdeniami prekvapení?

Áno, lebo tie mýty sú stále veľmi rozšírené a umelo živené. Hrajú tam úlohu rôzne lobistické záujmy. Mnoho informácií, ktoré sú prezentované ako výsledok výskumu nie je pravdivých. Uvádza sa, že cez 60% klinických štúdií je zmanipulovaných a prichádza k záveru, ktorý si vopred stanovil sponzor. To sa týka napríklad výskumu o cholesterole.

Úmyselne sa zaoberám uvádzaním takýchto zmanipulovaných informáciu na pravú mieru, aby sa ľudia zbytočne nevyhýbali niečomu, čo im naopak môže prospievať. Tiež sa zaoberám témami, o ktorých sa veľa nehovorí, lebo nie sú vhodným zdrojom financií pre ziskuchtivé firmy. Rád sa pozerám do histórie, na to, čo je vyskúšané tisíce rokov ako stredomorská strava alebo paleolitická strava. Vtedy informácie neboli skresľované ako dnes.

Rozumní ľudia nikdy netvrdili, že sa nemajú jesť tuky, lebo to biochemicky odporuje tomu ako sa vyvíja mozog u dieťaťa. 60% mozgu tvorí tuk. 20-25% mozgu tvorí cholesterol, z ktorého sa tvoria bunky v celom tele, tak ako môže byť cholesterol zlý. Keď sa pozriete späť do histórie, uvidíte ako to vzniklo, stoja za tým opäť rôzne finančné záujmy.

O: Pre bežného človeka je ťažké rozlíšiť, ktoré informácie sú dôveryhodné a ktoré zmanipulované.

To je pravda. Preto výskumy preverujem a snažím sa šíriť pravdivé informácie, či už v knihách alebo na mojich stránkach a prednáškach.  Chystám aj vzdelávacie kurzy, kde sa budem zaoberať práve rôznymi výskumami a budem uvádzať informácie na pravú mieru.  Bude priestor dostať sa k hlbším informáciám ako v knihách, ktoré sú písané viac menej laicky.

O: Akú podobu budú mať tie kurzy?

Pôjde o interaktívne online kurzy formou webinárov, prípadne osobných stretnutí. Chcem mať intenzívny kontakt so študentami a  vzájomne zdielať skúsenosti.

Ako prvý chystám spustiť kurz zameraný na podporu detoxikácie a očistu, lebo v tejto oblasti bolo vykonaných niekoľko dôveryhodných klinických štúdií so zaujímavými výsledkami.

Nasledovať budú kurzy zamerané na stravu a konkrétne problémy ako podpora zdravého mozgu alebo chronická únava.

O: Pobyty, ktoré organizujete v Čechách a Nepále sú zamerané na očistu?

Pobyty v Čechách áno, sú zamerané na očistu, detoxikáciu a celkovú regeneráciu organizmu. Vykonávajú sa procedúry, masáže, jednoduché cviky, strečingové techniky, dychové cvičenia a prednášky. Podáva sa kvalitná strava, ktorá zlepšuje metabolizmus a podporuje detoxikáciu jednotlivých orgánov.

V Nepále ide o poznávací zájazd spojený s pobytom v Pokare, kde sa robia masáže a ľahký trek v horách, ktorý priaznivo pôsobí na imunitu.

O: Čomu sa najviac venujete teraz?

Okrem prípravy kurzov píšem pokračovanie kníh o chronickom zápale, ktorý je príčinou väčšiny civilizačných ochorení, preto som mu venoval až 2 knihy. Práve vychádza tretia kniha s názvom Život bez zánětu.

O: Čo je vašou najväčšou motiváciou?

Ľudia, ktorým sa zlepšuje zdravotný stav. Vidím zmysel v osvete, chcem byť zdrojom dôveryhodných informácií, ktoré ľudia hľadali, aby mohli sami začať pracovať na svojom zdraví.

Pre E-ženy pripravila: Eva Kubaščíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *