Staňte sa kráľovnou reči tela

Staňte sa kráľovnou reči tela

Staňte sa kráľovnou reči tela
Monika Stehlíková

Keď sa zjaví vo dverách, presne viete, že je to ona. Žena, ktorá sa riadi vnútorným pocitom, inštinktom a stačí jej zlomok sekundy, aby vás odhadla. Keď skenuje očami, všíma si vás ako celok, neunikne jej najmenší detail a rozhodne v tom nie je žiadna mágia. Odborníčka na neverbálnu komunikáciu, zakladateľka úspešnej značky BodyTalks a autorka metodiky Vedomá reč tela, Monika Stehlíková. Jej deň sa skladá z momentov, uvedomuje si ich každou bunkou tela a tak učí aj svojich klientov. Jej najväčšou túžbou je oslobodiť sa od noriem a prežívať život v celej svojej kráse.

Práca psychológa je skôr poslanie ako klasické zamestnanie. Tiež máš ten pocit, že človek sa musí narodiť, aby mohol túto prácu robiť? Ako to bolo u teba?

Na školu ma priviedla zvedavosť. Netušila som, o čom bude. Pôvodne som chcela ísť študovať egyptológiu, ale tá sa študovala v Prahe a rodičia nesúhlasili. V tom čase som moju voľbu nevnímala ako poslanie. Šokovalo ma, že keď som prišla na školu, drvivá väčšina spolužiakov hovorila, že ich tam priviedli vlastné problémy. Prvý rok som bola zmätená, čo to je za odbor. Rýchlo som si zvolila individuálny študijný plán a študovala som paralelne symboliku tela v Nemecku a spiritualitu vo Varšave. Okrem toho som bola v medzinárodných umeleckých projektoch a veľa som cestovala.

Čo by mal dobrý psychológ vedieť? 

Myslím, že pre psychológa je nevyhnutná vlastná práca na sebe, aby ju robil dobre na iných. Práca na zrelosti, vnímavosti a pokora voči životu, urobí aj z vrátničky najlepšiu psychologičku na svete.

Prečo si sa rozhodla ísť týmto smerom?

Keď som mala 18, zažila som prvýkrát v živote pocit slobody pri tanečných improvizáciách. Viem sa pre veci nadchnúť, chytilo ma to za srdce. Začala som to hneď učiť, lepšie povedané deliť sa o to. Po niekoľkých rokoch tejto práce a vzdelávania, mi ľudia písali, ako im tie moje semináre pomáhajú. Spočiatku som tomu neverila, zdalo sa mi, že je to náhoda, ale tých spätných väzieb bolo také množstvo, že ma donútili reálne sa zamyslieť. Mala som vtedy asi 21. Začala som pátrať kde-kade, či existuje niečo ako terapia pohybom.

V tom čase ešte nebol poriadne ani internet. Kde si hľadala?

Chodievala som do učebne ráno o 6:00, lebo do 7:00 bola otvorená pre študentov a mohli sme surfovať. Do dnešného dňa si pamätám ráno, keď som vygooglila dancemovement therapy. Začali mi od dojatia tiecť slzy. Vedela som, že to je ono.

Staňte sa kráľovnou reči tela
BodyTalks školenie

Aké sú tvoje skúsenosti?

 V tomto odbore mám odrobených 11 500 hodín so skupinami a 1 800 hodín s individuálnymi klientami. Rukami mi prešlo 7339 ľudí. Ak sa ma niekto opýta, ako je možné, že to vidím, odpoveď je v skúsenostiach. Sú to roky a hodiny pozorovania a nalaďovania sa na ľudí.

Verbálny prejav nás odlišuje od zvierat. Neverbálne sa im však podobáme. Máme inštinkty, ktorými sa riadime. Darí sa ti odčítať z neverbálneho prejavu ľudské pohnútky alebo sa občas aj mýliš?

Mňa chráni môj postoj, nikdy sa nestaviam do pozície, že viem. Skúmam, som zvedavá a objavujem. Veľa si u druhého overujem, či vidím správne. Je však pravdou, že bežný človiečik má v sebe toľko zmätku, že aj keď sa podelím s tým, čo vidím, povie, že on to tak nemá. Časom príde na to, že má. Nemám potrebu mať pravdu. Každý má tu svoju. Ale často sa mi v práci stáva, že vidím skôr, ako klient sám.

Staňte sa kráľovnou reči tela
BodyTalks školenie

Čo sa ti kuriózne v tvojej 20-ročnej praxi stalo s klientom, čo ťa naozaj zaskočilo, prípadne šokovalo?

Najkrajší moment z mojej praxi si pamätám v čase, keď som mala okolo 25 rokov a robievala som už workshopy po celom Slovensku, v Poľsku a v Belgicku. Keďže som bola workoholička, v tom čase som už mala 6 rokov praxe za sebou. Vyzerám veľmi mlado a tak sa mi stávalo, že sa ma pýtali: „A kde je mamina?“

A šokujúci? Keď sa mi zúfalý milenec mojej klientky vyhrážal, že ma zastrelí, keď nepovediem terapiu tak, aby sa jeho milenka k nemu vrátila.

Môže ťa ako terapeutku naučiť aj klient? Kde je medzi vami hranica?

Mňa učí každučký človek, ktorý mi dovolí vstúpiť do jeho sveta. Hranice sú dôležité, pretože máme túžbu sa zlievať, byť jedno. Počas konzultácií je mojou zodpovednosťou strážiť to, aby bolo jasné, čo je moje, čo patrí klientovi, čo sa deje medzi nami. Zvedomovať to. Sama mám stovky hodín vlastnej práce na sebe, aby som rozpoznávala svoje témy a tiež stovky hodín supervízií. Pohľad zvonku je extrémne dôležitý. Tiež som len človek a potrebujem podporu a emocionálny odstup.

Staňte sa kráľovnou reči tela
Monika Stehlíková – BodyTalks

Nastavil ti niekedy klient zrkadlo?

Robia to všetci. Len každým rokom ma to stále menej a menej vystraší, lebo ten obraz už takmer dokonale poznám a tak to hladinu mojej duše nerozčerí.

Vynikáš schopnosťou naladiť sa na človeka, vtiahnuť sa do deja, si empatická. Ako dobíjaš baterky? Veď to musí byť veľmi náročné.

Bolo to asi pred desiatimi rokmi, keď som vážne uvažovala o tom, že s touto prácou skončím. Pri tak obrovskom množstve práce som nestíhala dobíjať baterky. Vtedy som si dala rok pauzu a bola otvorená úplne zmeniť smerovanie. Pochopila som, že je možné prijať nastavenie, keď dávam, hneď si niečo aj beriem. Napríklad sa nasýtim pokrokom klienta, že precítim každý jeho posun, že sa nasýtim úsmevom, vrúcnosťou, blízkosťou, všetkým, čo mi moji klienti prirodzene dávajú. Tento postoj totálne zmenil moju prácu. Fičím na ňom doteraz a učím to tiež mojich kolegov. Hlboká láska k ľuďom mi pomáha brať si od nich to, čo mi vedome či nevedome stále dávajú.

Okrem toho, každý deň si nájdem približne hodinu čas na seba: píšem si denník, meditujem, modlím sa, cvičím, tancujem. Okrem toho športovanie a ukladanie detí do postele (milujem večerné rituály), sú najväčším dobíjačom. Takisto priatelia.

Si mimoriadne úspešná v tom, čo robíš. No v živote sú aj ťažšie chvíľky, ktoré sa dajú označiť ako neúspech, sklamanie, príučka. Stalo sa ti niečo také, čo nebolo príjemné, no zároveň ti to dalo viac?

Je toho neuveriteľne veľa. Za všetkým, čo zvonku vyzerá ako úspech, je minimálne desať neúspechov, zlyhaní, sklamaní, zvesených ramien a hlavy v smútkuči v hneve.

Staňte sa kráľovnou reči tela
Kráľovná reči tela

Čo je pre teba najväčšou výzvou?

Skĺbiť rodinný a pracovný život.

Prezraď, máš sny? Aké? Sú na dosah?

Túžim nadobudnúť vnútornú slobodu, slobodu od minulosti, od noriem, od pravidiel, slobodu duše, aj tela. Aby som každou bunkou precítila, aké je krásne a božské byť človekom, milujúcou ženou a láskavou bohyňou.

 

Monika má pre vás pripravený workshop Kráľovná reči tela, o ktorom vás budeme ešte bližšie informovať. Rozhodne si ho nenechajte ujsť!

Pripravila: Adela Jasenovcová

Autorka rozhovoru sa vo voľnom čase venuje literárnej tvorbe. Práve jej vychádza knižný debut vo vydavateľstve Noxi pod názvom Denník aktívnej matky.

Kúpiť si ju môžete priamo cez vydavateľstvo: http://www.noxi.sk/kniha/212-adela-jasenovcova-dennik-aktivnej-matky.html#popis

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *