Tanec je o love

Tanec je o love

Žije tancom, tancuje životom. Účastníčka najväčšej divadelnej tanečnej šou na svete „Burn the floor“. Tanec je pre ňu oveľa viac, ako len kroky. Cez tanec odovzdáva ľuďom emócie a energiu.

Na E-ženách mám najradšej, že združuje aktívne a energické ženy, ktoré túžia po sebarealizácii, osobnom rozvoji a spolupráci. Združenie poskytuje podporu, možnosť realizovať sa v rôznych oblastiach, ale hlavne priestor, aby sa medzi sebou členky spoznali a odovzdali si, čo momentálne potrebujú. Presne také bolo aj moje stretnutie s Andreou Zelinkovou.

Tanec je o love
Septembrové networkingové stretnutie E-žien

Septembrové networkingové stretnutie E-žien, ktoré zorganizovala Tamara Osaďanová, bolo úžasné v tom, že každá E-žena mala priestor na to, aby sa predstavila ostatným a povedala, čomu sa momentálne venuje a čo v živote práve rieši. Táto aktivita ku mne priviedla aj Andrejku. Je to veľmi akčná a energická žena, ktorá sa hneď ako to bolo možné, pridružila ku mne a k Adel Jasenovcovej, aby sme mohli spoločne zdieľať naše nápady, myšlienky a informácie z oblasti, ktorej sa venujeme, čím je zdravý životný štýl a fitness.

Andrea má v sebe náboj a vyžaruje toľko energie a nadšenia pre tanec, že prvé, čo som urobila po návrate domov bolo, že som začala googliť jej tanečné videá, aby som na vlastné oči videla, čo mi  z jej rozprávania o tanci tak veľmi rozpumpovalo srdce pozitívnou energiou. -Tanec má proste v krvi. Bola som užasnutá. Dokonalé, zvodné a ladné pohyby, o ktorých tajne sníva asi každá žena.

Andrea Zelinková je diplomovaná trénerka tanca. Venuje sa mu už viac ako 20 rokov ako tanečníčka, choreografka a v posledných rokoch najmä ako lektorka. Je majiteľkou tanečnej školy Poďme spolu tancovať.

Čo pre teba znamená pojem spoločenský tanec? Potrebujem k nemu mať  partnera?

Pre mňa má spoločenský tanec dve kategórie. Prvou je súťažný tanec, kde chodia páry na súťaže v dvoch kategóriách – latinsko-americké a štandardné tance. Druhou je tanec na plesoch a iných podujatiach. Spoločenský tanec je hlavne párový tanec. Mužsko-ženské spojenie,  každý tam má svoju rolu a je tam dôvod, prečo sa tancuje v páre. Latinsko-americké tance sa však dajú tancovať aj bez partnera. Nemusí ísť vždy o pár.

Čo ťa k tancu priviedlo?

Na základnej škole sa otváral tanečný krúžok, v ktorom som sa objavila. Zo začiatku to bolo hobby. Tancovala som raz, dvakrát do týždňa po hodinke. Neskôr som tomu prepadla. Tancovala som častejšie a častejšie, až som sa v tom zrazu ocitla naplno, takmer 24/7 a bola to moja priorita.

Čo ťa motivuje, aby bol tanec naďalej tvojou prioritou?

Už sa tomu venujem z úplne inej stránky. Voľakedy som sa tomu venovala ako súťažnému športu. S tanečným partnerom sme chodili po súťažiach, veľa sme trénovali, chodili na sústredenia. Teraz sa tomu venujem skôr už ako lektorka. Občas síce chodím na vystúpenia, ale ako lektorka som v tom objavila úplne iné veci. Mňa na tom baví a teší energia, ktorú viem tancom odovzdať ľuďom. Energia, ktorá z nich vychádza pohybom, hudbou. Hlavne, keď je to partnerský tanec, baví ma mužsko-ženská komunikácia a hra, ktorá je v tanci. Nie sú to len kroky.

Tanec je o love
Andrea Zelinková s tanečným partnerom

Získala si množstvo ocenení – čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Úspechov je viac a sú rôzne. Z tých súťažných úspechov najmä 2,5 ročná reprezentácia Lotyšska a rôzne úspechy počas tejto doby. Boli sme 2x majstri Lotyšska, 2x sme tancovali  Finále svetového pohára, na Majstrovstvách sveta a Európy  sme boli v prvej 15-tke. Tancovala som v najväčšej divadelnej tanečnej šou na svete „Burn the floor“ . Je to austrálska produkcia, ktorá cestuje po svete. Tancovali napríklad aj na Broadway. Ja som s nimi tancovala v Londýne na West Ende. Bol to super zážitok.

 Už ťa to neláka?

Je úžasné tancovať divadelné šou pre ľudí, ktorí si to chcú prísť pozrieť a vedia oceniť  umenie. Je krásne, keď  publikum tlieska. Fyzicky je to však veľmi náročné. Mám za sebou zopár zranení. Tancovali sme osem predstavení do týždňa, čiže masaker. Na to sa už necítim. Teraz ma teší to, keď vidím, že ľudia odchádzajú z mojich hodín šťastní a spokojní a vracajú sa na ďalšie kurzy.

V čom sú tvoje kurzy výnimočné?

Chcem, aby sa ľudia naučili, o čom  tanec  je.

Množstvo kurzov je iba o krokoch a občas to už skôr pripomína aerobic. A to nechcem. Tanec má byť o tom, že muž vedie a žena sa naučí, ako ho nasledovať. Čo neznamená, že sa mu podriadi, ale je to ako v aute. Jeden šoféruje, druhý sa nechá viesť.

Každý z tancov má svoj charakter, svoju hudbu a rytmus . Pokiaľ o tom ľudia nevedia, sú to pre nich iba trošku iné kroky na inú hudbu, ale plus mínus to isté. Snažím sa naučiť, prečo je tango tangom. Že je to hra na mačku a myš. Je to o love. Učím ich, aký príbeh má napríklad chacha. Ako ktorý tanec vznikol a aký má charakter. Je to aj o herectve. Keď ľudia začnú tancu rozumieť, až vtedy prichádzajú emócie, schopnosť vedieť tanec precítiť. Ide o energiu. Učím ich partnerskú komunikáciu, držanie tela. Ukazujem ako mať prehľad na parkete, ako vie partner ovplyvniť smer, ktorým sa pohybuje. Chcem, aby pochopili, prečo muž vedie. Tanec má jednoducho svoju filozofiu a v tom je jeho čaro a krása. Je to výborný spôsob ako tráviť voľný čas spoločne so svojím partnerom.

Musí mať človek na tanec talent?

Myslím, že učiť tancovať sa môže každý. Nie je to ani obmedzené vekom. Samozrejme, je potrebné to prispôsobiť veku aj nadaniam. Niekomu to ide rýchlejšie, niekomu pomalšie. Nie každý bude vedieť dokonale držať postoj a počuť hudbu, ale základy sa môže naučiť úplne každý.

Zvyšuje sa záujem o tanec z roka na rok?

Záujem sa líši počas roka. Ak je už vonku chladno, ľudia to využívajú ako voľno časovú aktivitu. Je to skvelý spôsob ako vypnúť od práce. Na hodine  sa musia sústrediť na kroky, hrá hudba, majú pri sebe partnera. Musia myslieť tu a teraz, na to, čo práve v danom okamihu robia. Nemajú čas rozmýšľať nad prácou, ani ničím iným. Je to istý druh psychohygieny. Nejde mnohokrát o tanec ako taký, ale o to, že ľudia sa prídu zabaviť, stráviť čas spoločne a teší ich to.

Tanec je o love
Miroslava Kyra Kromková a Andrea Zelinková

Čo chystáš do budúcna?

Chystám toho veľa. Nielen tanečného, ale aj cvičebno-kreatívne charakteru. Rôzne workshopy umeleckého zamerania, prednášky.

Najbližšie je to FitDay určený nielen pre E-ženy, kde sa môžete tešiť na bohatý program prospešný pre vaše telo aj dušu. Práve táto aktivita je výsledkom spojenia E-žien Andrea Zelinková, Adela Jasenovcová, Zuzka OndrisováMiroslava Kromková, ktoré pripravili skvelý program na jesenné štvrtkové dopoludnie 23.11.17.

Celá akcia sa uskutoční v priestoroch tanečnej školy Poďme spolu tancovať, kde Andrea ponúka kurzy individuálnych a skupinových hodín tanca a cvičenia pre dospelých aj pre deti.

Tanečné hodiny sú ideálnym prostriedkom pohybu pre sedavé zamestnanie. Okrem posilňovania svalov dochádza  počas tanca k spevneniu chrbta a napraveniu nesprávneho držania tela. Tanec redukuje stres, zlepšuje náladu a pamäť a preto je hodina tanca aj vhodná aj ako kreatívny teambuilding, benefit pre zamestnancov, alebo aj ako darček pod vianočný stromček.

Rozhovor pre Ezeny.eu pripravila Miroslava Kromková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *