Time management aktivnej matky

Time management aktívnej matky

Už pomaly vychádzam z cviku, pretože deti sú už od septembra odlifrované v škôlke. Obe naraz. Ďakujem pekne po piatich rokoch doma s dvoma deťmi a psom. Číselne to vyzerá takto: 5. Prosím, neubičujte ma dojčiacimi podprsenkami ani látkovými plienkami, som stále vaša kamoška, hoci sa už môžem plne realizovať. Mám stále v živej pamäti, ako som v móde na materskej dovolenke fungovala, keď som cítila naliehavú potrebu sa realizovať.

Tu sú moje finty:

  1. Totálne sa vykašlite na domácnosť. Nechajte ju žiť si vlastný život. Ona to zvládne, aj keď nebude každý deň upravená a nastajlovaná. Utkvelá predstava dokonale čistej domácnosti sa s materstvom rozplýva v hmle. Dokonca aj moja sestra s povahou detektíva Monka uznala, že už neleští kachličky každý deň a neštverá sa po stoličkách ako akrobat zo Cirquedu Soleil, aby utrela milimeter prachu z najvrchnejšej poličky šatníku, kam voľné oko priemerného bordelára nikdy nezablúdi.
  2. Nebojte sa pustiť rozprávku. Máša ani ShauntheSheep nehryzie. Horí termín uzávierky a do polnoci musíte odovzdať článok. Viete, že ak ho nenapíšete teraz, kým nezačnú byť detváky extrémne umrnčané, tak sa to už nepodarí. Dva-tri diely obľúbenej rozprávky tento problém vyriešia. Bojíte sa, že vás za to bude niekto kritizovať? Najviac rečí majú matky, ktoré nič pre seba nerobia a závidia, že vy máte toľko odvahy si to nielen priznať, ale sa do toho aj vrhnúť. Za cenu až troch mini rozprávok? Škandál. Mimochodom, zvyšok dňa ste im absolútne k dispozícii a plníte ich všetky potreby, chcenia, nechcenia, a vlastné túžby odsúvate bokom. Takže pokoj, do pekla padlých matiek nepôjdete.
  3. Využite spánok detí. Hovorí sa, že keď spí dieťa, má si oddýchnuť aj matka. Pekná teória v prípade, že sa vám naozaj chce spať. V opačnom prípade je to zahodená príležitosť na to, čo by ste mohli vybaviť a v prítomnosti detí jednoducho nemôžete. Že sa chcete naobedovať? V poriadku, zemiaky v riadku. Zvládnete to, aj keď budú hore. Ste multifunkčné modely vzácneho druhu, ktoré dajú pár vecí naraz. No súkromne v podobe ticha a ničím nerušeného času len pre vás, využite na maximum. Jedinečná príležitosť, ako si zacvičiť, prečítať knihu, dokončiť úlohu, pretriediť stanovené ciele, zhrnúť faktúry a objednávky. Alebo piť kávu a kukať do blba, teda pardon – meditovať. Hlavne ruky preč od práčky, žehličky a akejkoľvek bielej techniky, vrátane chladničky.
  4. Nebráňte sa pomoci. Suseda, kamarátka, babka, dedko. Všetci, čo vám fandia a ponúkajú sa, využite ich. Žiadne body navyše nevyhráte, ak budete svetu zaryto tvrdiť, že to zvládnete aj sama. Spojte sa dve tri kamošky, ktoré bývate v okolí, máte deti v podobnom veku a dôverujete si. Raz postráži jedna, potom druhá. Akákoľvek pomoc je vítaná a hoci to bude možno len na hodinu, pomôže vám.
  5. Stanovte si priority. Čo netreba, nerobte. Pustite sa najskôr do tých najväčších bubákov. Skvelá motivačná kniha je od Brian Tracy – Najprv zjedzte žabu. Ak niečo nehorí, tak to posuňte o priečku nižšie, vôbec nič sa nestane. Keď si nájdete čas, vrátite sa k tomu. Alebo aj nie, ak medzitým zabudnete, ako sa to často stávalo mne, keďže dojčenie mi mierne narušilo chémiu v mozgu. Jemne povedané – mlieko v hlave. Pokiaľ ste na úlohu neprišli ani po mesiaci úporného rozmýšľania, nevadí, považujte ju za vybavenú.
  6. Varte iba rýchle jedlá. Aby ste nestáli celé doobedie spotená pri šporáku, varte iba minútky. Najlepšie zdravé, ak to ide. Mne fungovalo variť skoro ráno, ešte predtým, než sme sa vypravili na prechádzku či ihrisko. Nákup som robila s deťmi vždy deň vopred, treba mať zoznam kvôli častej zábudlivosti a absencie fantázie. Ideálne ak si nakúpite na týždeň dopredu a už len vyťahujete.
  7. Relaxujte. S čistou hlavou sa lepšie tvorí. Treba si nájsť krúžok, ktorému sa budete pravidelne venovať z hľadiska psychohygieny. Niekomu robí dobre pravidelná masáž, joga, beh, divadelný krúžok, inšpiratívne stretnutie E-žien, prípadne háčkovanie alebo zbieranie servítok. Robte to prosto rady a dlho. Vygumujete všetky starosti a urobíte dobrú službu nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Veď predsa šťastná matka = šťastná rodina.

Poznámka: ak krúžky nefungujú, dajte si dvojku červeného. Na krvinky 😊

Adela Jasenovcová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *