Tvárová joga podľa Zuzky Ondrisovej

Tvárová joga podľa Zuzky Ondrisovej

Keď robím niečo nové, je to pre mňa výzva. Je pre mňa dôležité mať okolo seba ľudí, ktorí ma podporujú a posúvajú vpred.


Na stretnutie so Zuzkou som sa tešila z viacerých dôvodov – milujem jej kurz tvárovej jogy. Bol nielen zábavný, ale najmä efektívny. Kým som ju stretla, netušila som, že môžem mať svalovicu na krku:). Okrem toho je však prvou Slovenkou, ktorá pôsobí v obecnom zastupiteľstve v rakúskej dedinke Wolfsthal. Jej cesta ma naozaj zaujala…

Zuzka, povedz nám svoj príbeh – pôvodne si vyštudovala stavebníctvo… Ako si sa dostala tam, kde si teraz? 

Ono sa to celé nejako vyvíjalo. Nedostala som sa na ekonomickú školu, tak som šla do Bratislavy na stavebnú školu, kde som splnila priemer známok a vzali ma bez prijímačiek. Vybrala som si, podobne ako môj otec, ekonómiu riadenia stavebníctva – a tým, že mi išla matematika a fyzika – tak som to celkom dobre zvládla.

Keď som si podala prihlášku na prácu office manažérky pre spoločnosť Phillip Morris, práve vtedy chceli človeka, ktorý sa im bude starať o chod firmy a zároveň niekoho, kto im pomôže s rekonštrukciou jedného poschodia pre manažment –  so svojím zameraním som sa im veľmi hodila. Hoci som tam bola len na dobu určitú, po pol roku som sa im osvedčila a ponúkli mi prácu na projekte. Následne som dostala ponuku na prácu asistentky marketingového riaditeľa. K marketingu ma to vždy ťahalo, preto som ponuku rada prijala.

Počas 3,5 roka som sa naučila veľmi veľa – nielen preto, že som sa sama chcela všetko naučiť, ale mala som šéfa, ktorý keď videl, že mám záujem, sám ma zaťahoval do projektov a učil ma veci, ktoré ani nemusel. Riadna makačka, ale aj skvelá škola života. Veľakrát som nemala víkendy, častokrát som pracovala od rána do večera, ale neľutujem – boli to skvelé časy.

To bol taký klasický korporátny pracovný čas a nasadenie, s ktorým mnohí v súčasnosti zápasia…

Tam sme všetci veľa pracovali, bola to kultúra nášho oddelenia. Veľakrát sme chodili na prieskumy trhu, na kontroly promo-tímov do terénu. Tým, že som v tom čase nemala priateľa, bol to môj celý život. Moji kolegovia boli moji priatelia, preto mi taký životný štýl pripadal normálny. Po čase sa to však začalo odzrkadľovať na zdraví a ja som si uvedomila, že potrebujem zvoľniť. Zmenila som prácu – zamestnala som sa v IT firme SAP ako marketingový špecialista.

V tej dobe tam bolo trochu pomalšie tempo a niekedy som sa dokonca pristihla pri tom, že som bola v strese, že nie som v strese :)))

Po čase som pracovala ako marketingová manažérka pre Slovensko a zároveň som mala aj projekty, ktoré som riadila pre krajiny V4-ky. Bola to tiež veľmi zaujímavá práca so skvelými ľuďmi, veľa som cestovala a z tejto firmy som odchádzala na materskú.

Materská dovolenka býva veľkým medzníkom. Aj medzi e-ženami je veľa žien, ktoré po narodení dieťaťa úplne zmenili svoje smerovanie.

Keď sa mi narodili deti, veľmi sa mi zmenili hodnoty. Už som si nevedela predstaviť svoj návrat do korporácie. Keď som premýšľala nad tým, že sa mám vrátiť do práce, ktorá nebola na 8 hodín, ak som ju chcela robiť na 100 %… Uvedomila som si, že by som ukracovala svoju rodinu. A to som nechcela. Napriek tomu, že mi lichotilo, že ma do firmy chceli späť a súhlasila som, ale iba s polovičným úväzkom. Ten mi však neschválili a mne vtedy vlastne odľahlo. Rozhodla som sa nájsť niečo iné. Chcela som začať robiť niečo, čo mi bude dávať väčší zmysel – niečo, čo bude ľudí tešiť a budem vidieť výsledky hneď. Asi 2 mesiace pred nástupom mi do cesty prišla moja súčasná práca. Paradoxne to bolo „náhodou”.

Tak to by ma celkom zaujímalo. Ako niekomu môže prísť náhodou do cesty tvárová joga???

V období, keď som bola šťastná a v pohode, som prišla pozrieť kolegov do práce a recepčná sa ma spýtala, či mám ťažké obdobie, pretože vyzerám veľmi smutne a unavene. Prekvapilo ma to, pretože som bola naozaj spokojná. Ale pri pohľade do zrkadla som musela uznať, že má pravdu…
Mala som kamošku, ktorá už 2 roky cvičila tvárovú gymnastiku a poprosila som ju, či by mi pomohla. Tak ma to chytilo, že som si urobila akreditovaný kurz a potom som si ešte sama začala študovať všetko, čo o nej bolo dostupné. Postupne som zisťovala, ako spolu súvisí cvičenie, masáže tváre, lymfodrenáž, kozmetika… Čítala a pozerala som všetko, čo som o tom našla.

A mala som pri tom také zvláštne pocity, ktoré mi hovorili – to je ono!


Čím ťa tvárová joga dostala?

Svojou prirodzenosťou. Som zástankyňou prirodzeného starnutia. Na každej žene je niečo krásne, je dôležité, aby to spoznala a snažila sa svoju osobitosť vyzdvihnúť. Pretože, keď sa pozrieš na ženy, ktoré si pomohli plastikou – sú síce pekné, vyhladené, ale majú podobné kontúry, strácajú svoju osobitosť. Vyzerajú ideálne podľa nejakého súčasného ideálu a ja ich nijako neodsudzujem – určite mali svoje dôvody, prečo sa tak rozhodli. Mne sa však viac páči prirodzenosť. Tvárová joga navyše pomáha spomaliť starnutie – podporuje tvorbu kolagénu, elastínu, buduje svaly tváre. Presvedčila som sa o tom aj sama na sebe, preto tomu verím.

Ty sama si niečo zmenila v starostlivosti o svoju pleť po tom, čo si sa všetko dozvedela?

Zmenila som úplne všetko. Ja som starostlivosť o pleť kedysi nejako veľmi neriešila. Umyla som sa, nakrémovala, namaľovala… Neuvedomovala som si súvislosti. Začala som sa viac starať o svoju pleť, pretože som pochopila, ako to funguje. Okrem peknej tváre mi starostlivosť o seba prináša aj radosť, som spokojnejšia sama so sebou. V súčasnosti si rada doprajem masáž, kvalitné prípravky, séra…

Ako si vyberáš kozmetiku?

Experimentujem a skúšam, aby som vedela dobre poradiť aj svojim klientkam. Zároveň ich počúvam, pretože aj oni majú rôzne skúsenosti a často odporučia niečo oni mne a ja to potom testujem.

Vedieš týmto smerom aj svoje dcéry?

Zatiaľ nie vedome. Moje dcéry ma však pozorujú a vidia, čo robím. Deťom veľa kozmetiky na telo nedávam, a keď už, máme doma detský krém namiešaný zo samých dobrých ingrediencií a v lete, keď je prudké slnko, používame olej z malinových jadier, ktorý má prirodzený vysoký UV faktor.

To by vlastne mohlo byť skvelé prepojenie, keby si svoj biznis rozšírila napríklad aj o predaj kozmetiky?

Práve v tejto chvíli pracujem na mojom novom e-shope, v ktorom už sú napríklad nálepky na vrásky. Ja osobne ich už rok používam a som s nimi maximálne spokojná. Mám v pláne pridať aj zopár kozmetických výrobkov, ktoré si chcem však starostlivo vybrať a odskúšať. Nemôžem totiž predávať niečo, s čím nie som stotožnená a nemám to vyskúšané. Beriem to ako doplnok k mojej práci a odporúčanie pre klientky, ak majú záujem.

Aké kurzy ponúkaš? Čím sa odlišujú?

V podstate som úplne prekopala to, čo som sa naučila na inštruktorských kurzoch. Spojila som viacero typov cvičení – tvárovú gymnastiku, očnú jogu, doplnila som masáže. Preto som si cvičenie nazvala aj podľa seba – Tvárová joga. Rozhodla som sa robiť kurzy pre menšie skupiny žien, aby som si dokázala všímať, ako cvičia – tu má prednosť kvalita pred kvantitou. Zároveň je príjemnejšie cvičiť nielen s jednou klientkou, ale s viacerými, pretože je väčšia zábava a vlastne sa vzájomne obohacujeme.

Zatiaľ ponúkam dva typy kurzov – základný kurz, kde sa sústreďujem na dobré zvládnutie základov. Po určitej dobe cvičenia ženy zvyčajne prídu na tzv. kondičný kurz. Na tomto kurze kontrolujem techniku cvičenia, plus každej doplním cvičenia na problematické partie špecificky pre ňu. Zároveň na ňom učím tzv. intenzívnu fázu – cvičenie na 5 minút, ktoré je možné robiť aj vtedy, keď máme málo času. Niektoré ženy naštartuje do cvičenia práve až tento kondičný kurz, kde si všetko zopakujú, overia, že to robia správne a spoznajú aj svoje osobné efektívne cviky.

Okrem toho mám podpornú skupinu na facebooku, kde sú všetky moje klientky, snažím sa ich motivovať, podporovať a inšpirovať do cvičenia a starostlivosti o seba.

Dá sa tým uživiť?

Zopár účtov vďaka tomu zaplatím :). Pracujem na rozšírení toho, čo ponúkam. Napísala som dva eBooky, jeden je zdarma a najmä pre ľudí, ktorí chcú zistiť, čo to vlastne tá tvárová joga je a prečo by ju mali cvičiť. Druhý eBook: Ako omladnúť bez plastického chirurga ponúka už cvičenia, teoretické informácie, praktické tipy, príklady, ku všetkým cvikom sú videá a tiež klienti dostávajú kúpou eBooku aj ďalšie bonusy a cviky. Je pre ľudí, ktorým vyhovuje anonymita, alebo ktorí nemajú možnosť prísť na kurzy. Ponúkam aj online kurzy a rôzne workshopy a prednášky. Pomaly sa približujem k tomu, aby ma to uživilo. Zatiaľ to finančne potiahol manžel. Samozrejme tým, že môžem pracovať z domu, zabezpečujem aj chod našej domácnosti, čo by som v prípade klasického zamestnania asi nezvládla a potrebovala pomoc. Takže našej rodine šetrím celkom veľa peňazí ;).

Asi je dôležité si povedať, čo je priorita – a nie vždy sú meradlom peniaze. Pre mňa je dôležitejšie, aby bola spolu rodina, aby sa rodičia venovali svojim deťom. Pretože deti nám okamžite zrkadlia, ak nie sme naozaj pri nich a nevytvárame im pokojné prostredie.

Myslíš, že keď deti vyrastú, budeš pracovať inak a viac?

Som človek, ktorý sa stále rád niečo nové učí. Vždy si viem nájsť niečo, čím sa zaoberám. Napríklad som si všimla, že v obci, v ktorej žijem, toho tak veľa nemáme, čo sa týka krúžkov alebo využitia voľného času. A keďže som mala čas a energiu, ktorú som tomu mohla venovať, zorganizovala som to tak, aby sme mohli mať všetky voľnočasové aktivity v rámci Wolfsthalu.
Kedysi som stále pendlovala medzi Bratislavou a Rakúskom, ale už v stredu som bývala taká unavená, že som si uvedomila, že takto to už ďalej nechcem. Teraz máme všetky krúžky tu, prípadne v Hainburgu, a ja sa snažím organizovať komunitu našich ľudí, s ktorými si vzájomne pomáhame.

Takto si sa dostala aj do zastupiteľstva?

Na kandidatúru ma oslovil náš starosta. Snažila som sa totiž sem-tam niečo organizovať. Tak som s kandidatúrou súhlasila, bola som na 20-tom mieste a priznám sa, že mi ani vo sne nenapadlo, že sa do zastupiteľstva dostanem. Takže keď potom vyhlásili moje meno, prepadol ma obrovský strach, že čo teraz? :). Na prvom zasadnutí zastupiteľstva to bol pre mňa obrovský stres, pretože oni nepoužívajú spisovnú nemčinu, ale dialekt. Ten s nemčinou nemá skoro nič spoločné, pripadala som si tam ako UFO. Musela som zozbierať odvahu, aby som na zastupiteľstve povedala, že nech sa snažím akokoľvek, tak ich „wolfsthalčine” naozaj nerozumiem a že ich prosím, aby hovorili spisovnou nemčinou. Kolegovia sa snažia, aj keď po troch vetách skĺznu opäť do dialektu, ale chápem to, vyrastajú v tom a skôr im príde neprirodzené používať „hochdeutsch”.

Uff, to znie ako riadne prekonanie samej seba…

Obe moje práce sú pre mňa výzvou. V podstate som v každej z nich musela prekonať samú seba a svoje vnútorné strachy. Veľakrát som vystúpila zo svojej pohodlnej ulity – mala som obavy, či to bude prijaté, či sa to bude ľuďom páčiť. Preto ma vždy veľmi poteší, keď dostanem dobrú spätnú väzbu na moju prácu.

Napríklad raz som mala skupinu, pri ktorej som mala pocit, že sme si vôbec nesadli a že ich to vôbec nebaví. Lenže po kurze mi všetky napísali, aké to bolo úžasné. Vtedy som si vydýchla a uvedomila si, že sa zrejme stretlo veľké množstvo introvertiek a pre ne bolo prirodzené reagovať uzavretejšie. Pozitívna spätná väzba mi však pomohla to pochopiť.

Čo alebo kto ti pri prekonávaní samej seba pomáha? Vieš nám dať nejaké tipy?

Jednoznačne môj manžel. Je mi obrovskou oporou. Nebyť jeho, neviem, či by som to všetko dokázala. Moji rodičia sú tiež skvelí. Učím sa pracovať so svojimi strachmi, v tom mi napríklad veľmi pomohla Ľubka Macková, a tiež mám ďalšiu skvelú ženu, dokonca e-ženu – podporovateľku, ktorou je Slávka Halčáková. Môžem sa jej zdôveriť, nielenže ma vždy vypočuje, ale príde aj s návrhmi či konštruktívnou kritikou. To ma posúva vpred. Veľmi si to vážim a za všetkých ľudí, ktorí mi držia palce a povzbudzujú či inšpirujú ma, som veľmi vďačná.

Ďakujem za stretnutie, Zuzi, a už teraz sa teším na kondičný kurz!

Mária Závodná

Zuzana Ondrisová bola hosťkou májového Roku e-žien.

Nenechajte si újsť workshop Tvárovej jogy so Zuzkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *