Umelcova cesta

Umelcova cesta mi umožnila vrátiť sa k sebe

„Ty si taká senplnička!” nazvala ma Lucia pri našej poslednej konverzácii. Opisovala som jej novú prácu a obavy, ktoré z nej mám. Priznala som sa však, že pracovať v žurnalistike bol môj dávny sen a teraz si ho plním. Podobne ako tie ostatné, ktoré som zažila na vlastnej koži a súviseli hlavne s cestovaním: žiť v zahraničí, cestovať okolo sveta, či putovať peši do Santiago de Compostela. Tá posledná cesta bola však iná. Neprešla som veľa kilometrov, ale vrátila som sa k sebe.

Počas pobytu v Madride som zvykla chodiť v sobotu na obed do centra mesta. Chutný vegetariánsky obed v centre HareKrischna som mala najradšej. S plným bruchom som sa potom túlala uličkami a všímala si blízke obchody. Zaujal ma malý výklad s názvom „Knihy pre lepší svet”. Upútala ma ich filozofia výkupu a recyklácie starých kníh. Popritom organizovali rôzne workshopy. Kurz písania pre lepší život bol pre mňa ako stvorený. „Pracujeme s knihou Julie Cameron: Umelcova cesta. Ale je prakticky nemožné ju kúpiť. Je už žiaľ vypredaná,” vysvetľoval mi majiteľ a ukazoval mi posledný výtlačok s dúhovou obálkou. Netušila som, čo sa skrýva na jej stránkach, keď je taká žiadaná. Na kurz písania som sa prihlásila na inom mieste.

Asi o rok sa mi kamaráti priznali, že sa raz do týždňa stretávajú a pracujú so spomínanou knihou, že je to makačka, ale zároveň ich to posúva ďalej. Zdieľajú výsledky cvičení, vedú si denník s rannými stránkami a chodia na umelecké schôdzky. Nevedela som, čo si mám pod tým predstaviť. „Najlepšie bude, keď si otvoríš vlastnú skupinu a budeš s ňou pracovať na týždennej báze,” odporučili mi.

Medzitým som sa vrátila na Slovensko. Knihu som našla na stole v jednom kníhkupectve v českom preklade. Dostala som sa k nej až po rokoch, keď sa dala kúpiť už len na dobierku. „No dobre, idem do toho. Zistím, čo sa v nej skrýva,” rozhodla som sa minulý rok v septembri. Vybrala som sa na cestu s knihou v jednej ruke a s poznámkovým blokom v druhej. Hneď som zistila, že cesta sa skladá z viacerých rituálov. Ten ranný zahŕňa tri strany automatického písania: čo sa mi snívalo, čo budem dnes robiť, čo sa mi včera stalo, čo ma trápi a pod. Témy sa sypú jedna za druhou, píšem rukou a nesúdim, zhmotňujem myšlienky na papier, robím si rannú očistu a výplody po sebe nečítam. Budíček posúvam na skoršiu hodinu a s rozospatými očami triafam do riadkov.

Raz do týždňa sa okrem toho vyberiem na rande so svojím umelcom. Vyhradím si v programe hodinu len pre seba a robím aktivity, ktoré mám rada. Doprajem si napr. voňavý kúpeľ, idem na kávu do obľúbenej kaviarne, či na výstavu do galérie. Je to však pre mňa väčšia výzva, ako som si myslela.

Po povinnej jazde nasledujú cvičenia popísané v knihe. Každý týždeň je venovaný inej téme. Zisťujem, čo ma brzdí, kde sú moje rezervy, ako funguje môj vnútorný kritik, na čom je založený môj perfekcionizmus atď. Zlostím sa a mám chuť to celé zabaliť. Inokedy pracujem s radosťou. Moje nálady sa striedajú ako prechádzam jednotlivými kapitolami. Naberám časový sklz. Chytám druhý dych a 12-týždňovú cestu napokon prejdem za 17 týždňov.

Julia Cameron asi netušila, do čoho ide, keď vytvárala program na rozvoj kreativity. Niekoľko rokov pracovala s rôznymi študentmi a zistila, že každý z nás je tvorivý a že kreativita je súčasťou našej prirodzenosti. Na základe vlastnej skúsenosti s ňou súhlasím. Našla som opäť odvahu a vytrvalosť. Výsledkom sú dva popísané zošity, zmena práce a nové tvorivé nápady. Voľným pokračovaním programu je šíriť nadobudnuté poznatky a skúsenosti ďalej. Vytvoriť pracovnú skupinu rovnocenných členov a zdieľať zážitky z cesty v bezpečnom prostredí na základe rešpektu a vzájomnej podpory. To znie ako ďalší sen, ktorý zhmotním v marcovom stretnutí: https://www.facebook.com/events/1751360571586551/

Keď som bola malá, bola som tvorivá a hravá. Potom som na to zabudla. Teraz sa vraciam k sebe a znovuobjavujem svoju tvorivú stránku. A to vďaka Umelcovej ceste.

Eva Kopecká

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *