Voľby do VÚC sa blížia. Viete o nich všetko?

Voľby do VÚC sa blížia. Viete o nich všetko?

Voľby do VÚC sa blížia. Viete o nich všetko?
Zdroj foto: Wikipedia

Už v novembri budeme voliť kandidátov do vyšších územných celkov (VÚC). V ôsmich krajoch Slovenska sa o priazeň voliča uchádzajú kandidáti s rôznymi cieľmi. O županovi sa rozhodne už v prvom kole, účasť na nich je preto obzvlášť dôležitá. Nie všetci voliči vedia, že zvolený župan spolu so svojím kabinetom bude mať možnosť ich život ovplyvňovať omnoho viac ako poslanci v parlamente.

  • Po iné roky sa volil kandidát v župných voľbách v dvoch kolách, čo tentokrát prinesie občanom predovšetkým ekonomickú výhodu. Daňoví poplatníci ušetria približne 90 miliónov eur. I tak budú štát krajské voľby stáť približne 10,2 miliónov eur.
  • V terajších jesenných voľbách sa teda rozhodne bez typického vyraďovania dvoch rivalov. Okrem finančnej úspory je v hre aj časová, keďže občan nemusí navštíviť volebnú miestnosť dvakrát. Práve z toho dôvodu sa predpokladá aj vyššia účasť na voľbách, pričom ich úroveň nebola príliš lichotivá, v niektorých krajoch až rekordne nízka. V roku 2013 sa volieb zúčastnilo sotva 20% oprávnených voličov. Účasť na komunálnych voľbách dosahuje približne 48%. Za tieto výsledky môže aj slabá informovanosť o zmysle a poslaní župných volieb.
  • Zmysluplná regionálna a krajská politika priamo vplýva na život v danom regióne, čo sa môže v konečnom dôsledku kladne odraziť aj na výsledkoch a preferenciách daného politického subjektu, ktorý predsedu kraja nominoval.
  • Vplyv krajskej samosprávy na každodenný život vnímajú občania len okrajovo, hoci práve župa a župné zastupiteľstvo priamo zodpovedá za fungovanie zdravotnej starostlivosti, úroveň vzdelania, aj oblasť dopravy.
  • Okrem iného má župa dosah na podmienky v oblasti územného plánovania, regionálneho rozvoja, životného prostredia, ako aj cestovného ruchu.
  • Voľby 2017 do VÚC sú výnimočné aj tým, že sú posledné samostatné voľby do VÚC. O päť rokov sa totiž spoja regionálne aj komunálne voľby do jedného celku. Občania budú voliť naraz starostov a zástupcov obcí, ako aj krajských županov.
  • Okrem iného sa najbližšie župné voľbybudú líšiť od tých predchádzajúcich tým, že časový mandát zvolených poslancov a župana sa predĺži zo štyroch rokov na päť. Tým sa ušetrí rok, kedy nebude potrebné prísť k volebným urnám a volebná účasť má šancu dosiahnuť konečne rastúcu tendenciu. Tak sa nezabudnite správne rozhodnúť už 4.11.2017.

Pripravila: Adela Jasenovcová

Editoval: KishaBreslaw

Autorka článku sa vo voľnom čase venuje literárnej tvorbe. V januári 2018 jej vo vydavateľstve Noxi vychádza jej autorský debut pod názvom Denník aktívnej matky.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *