Ženskosť v IT svete: Dá sa v ňom byť ženou?

Ženskosť v IT svete: Dá sa v ňom byť ženou?

ženskosť
Ženskosť v mužskom kolektíve.

Ako si zachovať ženskosť aj v mužskom kolektíve?

Sedím v kancelárii, ťukám do klávesnice a jedným uchom vnímam kolegov, ako rozoberajú autá, nešetria pri tom nadávkami. Príchod Eriky si nevšimnú a debatia ďalej, práve sa dostali k obľúbenej téme – porovnávanie konzistencie stolice. Po chvíli si ju jeden všimne a už aj okríkne ostatných: „Ako to rozprávate, je tu žena, tak nebuďte prasce.“ Debata sa zjemní a pokračuje bez vulgarizmov. „Haló, aj ja som žena a celý čas tu sedím“, ozvem sa dotknuto.

„Eva, ty sa nerátaš medzi ženy“, dočkám sa vysvetlenia. Pridám sa k výbuchu smiechu, ale zapichalo…

Toto sa stalo pred dvomi rokmi. Bratia, štúdium informatiky a následne práca programátorky spôsobili, že som vyrastala v mužskom svete. Následky? Obliekanie sa rovnalo nutné zlo, najradšej som nosila rifle a rozťahanú mikinu, vlasy stiahnuté v cope. Po zmienenej príhode som dostala chuť na zmenu, ale netušila ako na to.

Do života mi našťastie v pravú chvíľu prišla Marcelka, módna poradkyňa. Pri spoločných nákupoch mi pomohla nájsť kúsky, v ktorých sa nielen cítim pohodlne, ale aj vyzerám žensky. Reakcie okolia boli viac než príjemné a chvíľu mi trvalo, kým som sa naučila prijímať komplimenty bez červenania a protestovania. Ale čo je ešte dôležitejšie, zmenil sa môj vnútorný pocit a prirodzene sa mi zjemnilo správanie aj vyjadrovanie. Prišiel pocit ženskosti, hravosť…

Podnikajúca žena musí byť často tvrdá, má kopec práce a býva tak vyťažená, že začne zanedbávať starostlivosť o seba. Je to škoda, lebo . Ženy majú od prírody lepšie prezentačné zručnosti, vedia lepšie vyjednávať a pri debate s mužmi môžu využiť svoju ženskosť, aby si už vystupovaním bez jediného slova vyslúžili rešpekt. Starostlivosťou o seba totiž žena dáva jasný signál, že si sama seba váži a vyžaduje to teda aj od ostatných. Často stačí zvoliť vhodný doplnok alebo miesto nohavíc obliecť sukňu a žena sa rozžiari.

Mne táto zmena pomohla zlepšiť vzťah k sebe, zvýšiť sebavedomie a nájsť sa. Nedávno som bola na obede s kamarátom, ktorý ma poznal už za „riflových“ čias, zamyslene na mňa hľadel a vyniesol ortieľ: „Eva, veď z teba je teraz ozajstná žena.“

„Neuveríš, ale všimla som si“, obraciam na žart, ale jeho konštatovanie ma teší. Byť ženou je fajn.

 

Autor: Eva Kubaščíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *