Rozhovor: Gabi Revická a Viktorija Kendra – ako pomôcť Ukrajine

Viktorija Kendra sa len nedávno vrátila z ukrajinskej hranice, kam viezla s manželom všetko potrebné v zmysle humanitárnej pomoci. Ako to vníma ona sama – Viktorija a v čom by sme mohli v tejto neľahkej situácii pomôcť aj my? Čo sa dozviete v tomto spontánnom rozhovore, ktorý s ňou viedla Gabi?

Rozhovor: Gabi Revická a Viktorija Kendra – ako pomôcť Ukrajine

Obe sa poznajú už dlhé roky, ešte z čias, keď obe pôsobili ako klientky nadácie Integra známej tým, že kedysi podporovala podnikanie žien na Slovensku. Dlhé roky sa spolu pravidelne stretávali na tzv. Biznis Brunch, ktoré si vymysleli a neskôr sa stali inšpiráciou pre stretnutia E-žien pod názvom Raňajky s E-ženami. Stretávali sa v trojici, spolu s ďalšou podnikateľkou – Beátou Čunderlíkovou / Beáta Kabelka. Viktorija Kendra má dnes svoju vlastnú značku, kozmetický salón v Bratislave. Beáta je známa ako trénerka a majiteľka ženského fitka B-fit v Bratislave, no posledné roky pôsobí s manželom v Čechách, kde sa obaja venujú produktom zdravej výživy. Gabi Revická mala v čase, keď sa zoznámili, cestovnú kanceláriu so špecializáciou na chaty a chalupy na Slovensku. Dlhé roky sa podporovali, radili sa a inšpirovali. Prísť na stretnutie bez toho, aby spravili nejaký krok a vykročili k plánom, ktoré si pred sebou povedali, si málokedy dovolil, záležalo im na to, aby rástli spolu a v podobnom tempe. Gabi vďaka týmto stretnutiam vytvorila aj podporné skupiny, ktoré ste mali mnohé možnosť spoznať v E-ženách pod názvami 5 x 5 alebo 7 x 7. Áno, išlo presne o inšpiráciu a skúsenostiam, ktoré sama zažívala vďaka svojim biznis-kamarátkam: Viktoriji Kendra a Beáte Kabelke. Hoci sa tieto dámy – podnikateľky od začiatku pandémie stretávajú sa spontánnejšie, ich dlhoročný vzťah, ktorý už nebol len o vzájomných radách pre podnikanie, ale aj o zdieľaní osobného života, pretrváva. 

Gabi zašla po vypuknutí vojny za Viktorijou, chcela sa s ňou porozprávať po jej návrate z Ukrajiny. Počuť priamo od nej, aké to bolo, ako sa dá pomôcť ukrajinským ženám. Navrhla jej, že by spolu mohli naplánovať rozhovor a vytvoriť priestor pre otázky a odpovede. Viktorija ju akčne posadila za kameru, spustila nahrávanie a tak vznikol aj rozhovor, ktorý vám ponúkame. Autentický a výpovedný rozhovor, v ktorom: 

  • Viktorija opisuje svoje pocity – ako cítiť vo vzduchu smútok, žiaľ, bolesť, paralýzu a bezmocnosť.
  • Opisuje, ako viedla rozhovory priamo s ukrajinskými ženami, ktoré majú v sebe veľmi zmiešané pocity, aké sú citeľné mentálne rozdiely medzi mentalitou Ukrajincov a Slovákov.
  • Ako sa ukrajinské ženy celkovo boja mužov, pretože vo svojej domovskej krajine neboli zvyknuté, že by dostali od ukrajinských mužov niečo, len tak ZADARMO.
  • Vyzdvihuje nás ako národ, ktorý bol schopný sa zomknúť a pomôcť. 
  • Viktorija vysvetľuje, že by veľmi pomohlo prepraviť humanitárnu pomoc na Ukrajinu, kde veľa Ukrajincov zostáva v nových prechodných domovoch (napr. v lyžiarskom stredisku), ale títo ľudia nemajú dosť jedla a iných zásob. Podrobnejšie vysvetľuje systém tohto typu pomoci – presne tak to urobila aj ona a navrhuje, že ak by bol záujem, k podobným dobrovoľníkom rada pridá.
Rozhovor: Gabi Revická a Viktorija Kendra – ako pomôcť Ukrajine

Predpokladáme, že aj vy máte veľa otázok, ktoré by ste rady Viktoriji položili. Ak to tak cítite, napíšte nám. 

Nepochybujeme a ďakujeme, že pomáhate najlepšie ako to viete. V našich newslettroch vás Gabi nabáda, aby ste mysleli na pomoc, ale aj na seba. Pomáhajme a udržiavajme vlastný oheň. 

Veľa svetla a slnka v srdci, ženy drahé. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *