Cyklická žena – rozhovor s Danou Sofiou Šlancarovou

Ako je s fázami nášho cyklu, s menštruáciou a jej vplyvmi na naše správanie – nekonečná ženská téma, o ktorú sa v posledných rokoch zaujímajú aj muži.

Gabi Revická nám prináša rozhovor s Danou Sofiou Šlancarovou, českou vydavateľkou knihy Cyklická žena, celosvetovo známou knihou od Mirandy Gray. Dana Sofia je spisovateľka a autorka viacerých kníh o ženách a ženskej cyklickosti, vydavateľka a lektorka. Založila projekt Cyklická žena®, píše, prednáša, vzdeláva ďalšie cyklické lektorky a jej veľkou snahou je, túto tému dostať do všeobecného povedomia, aby sa o menštruácii a cyklickosti nehovorilo iba za zatvorenými dverami. 

MENŠTRUÁCIA, CYKLICKOSŤ – AKO JE TO S FÁZAMI CYKLU ŽENY?

Menštruácia je dar, v ktorom máme obrovskú vnútornú silu. Slovo menštruácia by nemalo byť v našom živote žiadne tabu. Je to predsa prirodzená súčasť života každej ženy, dospievajúceho dievčaťa a taktiež našich mužských polovičiek, ktoré často nechápu správanie svojej partnerky. A vlastne čo si budeme nahovárať… Častokrát ani my samy nechápeme svoje správanie a zmeny nálad striedajúce sa ako deň a noc, ktoré súvisia s našou ženskosťou, našou cyklickosťou. 

Veľkou zaujímavosťou je, a často sa stáva, že ak ženy spolu trávia nejaký čas, napríklad kamarátky, alebo kolegyne v práci, môžu sa časom na seba naladiť a mať menštruáciu v rovnakom období. V ktorej fáze sa práve teraz nachádzate vy? Je to fáza dynamická, ovulačná, predmenštruačná alebo menštruačná? Je bolestivá menštruácia pravidelnou súčasťou vašej cyklickosti? Je dobré naučiť sa žiť v súlade so svojou cyklickosťou a venovať pozornosť signálom, ktoré nám telo vysiela. Ak si v menštruačnej fáze nedoprajeme dostatok odpočinku, prenesie sa nám tento deficit do celého mesiaca. V určitej fáze nám klesnú hormóny úplne na nulu, a vtedy je čas, dopriať si veľa odpočinku. 

Je skvelé, keď sa my, ženy, riadime našimi cyklami. Keď si doprajeme odpočinok, keď si ho naše telo vyžiada. Nepremáhame sa, keď sa zrazu nevieme “pohnúť z miesta”… keď nemáme žiadne nápady, ktoré by nás posúvali ďalej… keď nám práca ide akosi pomaly, a máme pocit, že stagnujeme… Dokonca ani status na facebook, ktorý by sme inokedy napísali za pár minút, nám teraz nie a nie napadnúť. Niektoré ženy majú častokrát pocit, že sú lenivé, ale verte, že nie. Nie je to o lenivosti, ale je to o umení, načúvať svojmu vlastnému telu.

DOSPIEVANIE – CYKLICKÉ DIEVČA A JEJ PRÍBEH

Dana-Sofia vo svojej knihe Malé veľké cyklické dievča Sára, hovorí o tom, ako 13-ročná dospievajúca mladá dáma Sára, dostane svoju prvú menštruáciu. Cez jej príbeh je zodpovedaných mnoho otázok, ktoré si v jej veku kladú mnohé dievčatá. Spisovateľka sa snaží zaujímavou a jednoduchou formou vysvetliť, ako fungujú jednotlivé fázy cyklu, a že je veľmi dôležité rozprávať sa v rodine o menštruácii, a to nielen s mamou, ale aj s otcom, ktorý zohráva veľmi dôležitú úlohu v živote každej dcéry. Môžete sa inšpirovať rituálom prijatia do ženstva, tak ako to urobili v príbehu rodičia so Sárou. Týmto rituálom dáte vašej dospievajúcej dcére najavo, že sa stala ženou, a že aj vy ju beriete ako skutočnú ženu a nie ako maličké dievčatko. A možno uvidíte v jej očiach hrdosť. Bude hrdá na seba, aj na vás, pretože sa vďaka vám bude cítiť tak dospelo.  

CYKLICKÉ MAGNETKY – POMÔCKY PRE POCHOPENIE FÁZ NÁŠHO CYKLU

Dana-Sofia v rozhovore prináša aj informácie o cyklických magnetkách, ktoré môžeme umiestniť na viditeľnom mieste, a otáčame ich podľa aktuálnej fázy cyklu. Svojim blízkym týmto môžeme jednoduchých spôsobom poradiť, či sme v pohode, alebo by sa nám mali radšej oblúkom vyhnúť. Poznáte ich? Gabi prezrádza, ako pomáhajú v jej živote a v inom rozhovore, ktorý naopak, pripravila Dana-Sofia s Gabi Revickou pre jej publikum, odhaľuje, aká životná fáza ju primäla k tomu, aby kedysi oslovila Sofiu a ako prebiehalo jej prvé stretnutie 

BOLESTIVÁ MENŠTRUÁCIA, ZMENY NÁLAD, DOSPIEVANIE 

Bolo vo vašej rodine slovo menštruácia doteraz akýmsi tabu? Máte dospievajúcu dcéru a boli by ste rady, ak by sa s vami o tejto téme dokázala otvorene rozprávať? Cítite sa v určitých fázach cyklu nesvoja, unavená, máte bolestivú menštruáciu, chýba vám energia a je vám nevoľno už len pri pomyslení, že zas “to” o pár dní príde? Poďte sa na to spolu s nami pozrieť očami cyklickej ženy, a objaviť svoju vnútornú silu.

Pozývame vás na spontánny rozhovor Gabi Revickej a Dany Sofie Šlancarovej.

Pre E-ženy spracovala: Andrea Máteffy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *