Dnes vnímame Niki ako podnikateľku, lektorku pre virtuálne asistentky, team leaderku a samozrejme maminu. Kedysi sa jej meno spájalo s politológiou, ktorú študovala, s tancom, v ktorom vynikala a okrem toho bola známa aj tým, že zastávala miesto prvej detskej ombudsmanky. Je príkladom toho, ako sa dá pri hľadaní svojich snov rozpoznať, čo nás baví, čo nie a ako sa dá aj pri malých deťoch začať podnikať. Počas štúdia politológie, pôsobila nejaký čas v Holandsku. Krátko po vysokej škole sa jej narodili deti, ktorým sa absolútne oddala. Venovala sa prirodzeným pôrodom, dojčeniu, zdravej výžive. Podnikanie vnímala s plusmi aj mínusmi, pretože pochádza z rodiny podnikateľov, no svoje poslanie sa rozhodla podrobiť dôkladnému prieskumu a podľa všetkého tento prieskum stále nekončí.
Gabi Revická v rozhovore so svojou dcérou Niki hovoria o tom, ako sa dá prepojiť rodinný život s podnikaním, o umení delegovať, prepájať sa, pracovať v tíme, aj o možnostiach, ktoré ponúka online prostredie a práca virtuálnej asistentky. No zmieňujú sa aj o podnikaní dcéry a mamy, čo má tiež svoje výhody a aj iné stránky.
Podnikanie s rodinou a práca počas materskej dovolenky
Niki nikdy nechcela podnikať. ,,Chcela som byť šťavnato zamestnaná a len tak byť,” priznáva v rozhovore s Gabi, ktorá ju k podnikaniu často vyzývala. Opísala, aké bolo, keď ju mama na materskej dovolenke podporovala. Hlavne, keď si potrebovala zamestnať hlavu aj niečím iným, ako len každodenným kolobehom okolo domácnosti a detí. ,,Mamina bola v tom období kotvou z reálneho sveta. Kotvou, ktorá ma vráti nazad, keď už človeku začína “hrabať,” hovorí Niki. Práve v tom čase začala pomáhať aj E-ženám ako virutálna asistentka. Obe sa v rozhovore zhodli, že podnikanie s rodinou je náročnejšie najmä vtedy, keď ide o spätnú väzbu. Človek si uvedomí, že to, čo povie, bude mať oveľa väčší dosah. Veľmi trefne to nazvala Gabi mínovým územím, kedy sa osobný vzťah k dcére nedá nahradiť niekým iným, kým v čisto pracovnom vzťahu to môže byť o niečo jednoduchšie.
Virtuálna asistentka a práca online ako nový fenomén doby
Náročné obdobia počas pandémie svojím spôsobom preverili každého z nás. Obmedzenia, ktoré so sebou priniesla, spôsobili mnohým zamestnancom aj podnikateľom pokles, či úplnú stratu príjmu.
Niki mala pred pandémiou 5 druhov príjmu, z ktorých vyskladala, čo potrebovala.
V období pandémie sa však stala jej jedinou schodnou cestou virtuálna asistencia.
Krst ohňom absolvovala počas materskej dovolenky, ako osobná asistentka úspešnej podnikateľky Kataríny Rusňákovej, majiteľky digitálnej agentúry onlinetoro.sk, kde využila svoju pracovnú flexibilitu a stala sa jej tzv. pravou rukou. Ako sama hovorí, dostala príležitosť snov, pomôcť vybudovať nový biznis. Zručnosti, ktoré nadobudla na tejto pozícii ju nesmierne obohatili a pochopila, že ich dokáže zhodnotiť v kurze a podporiť tak budúce virtuálne asistentky.
Virtuálna asistentka s vlastným tímom VA
Niki v rozhovore vysvetľuje, ako vďaka rozboru Human Design pochopila svoju rolu projektorky čakajúcej na pozvanie. Uvedomila si, že na tomto princípe pozvania fungoval jej doterajší život, hoci si to ani neuvedomovala. Takto sa dostala aj k ďalšej významnej spolupráci so známou podnikateľkou – Katarínou Runou. Ako sama spomína, až vtedy videla, čoho je schopná, ako dokáže podnikateľa odbremeniť a ochrániť od toľkých informácii, aby nevyhorel. Niki vytvorila tím, ktorý začala viesť a manažovať.
Na základe skúseností spolu s Gabi hovorievajú, že virtuálne asistentky môžu zostať na tejto pozícií a pracovať ako freelancer alebo môžu svoje podnikanie posunúť ďalej, tak, ako sa to podarilo Niki a iným ženám, ktoré sa kedysi vydali na dráhu virtuálnej asistentky a teraz vedú úspešné podnikanie.
Virtuálka – zlatom vyvážená
Ktorý podnikateľ by si neželal mať pri sebe alebo vo svojom tíme šikovného človeka, ktorý ho odbremení od mravenčej práce, ktorá ho oberá o čas a energiu? Práve na to je tu virtuálka alebo – ako sa im aktuálne hovorí aj VA, aby prevzala úlohy, ktoré dokáže vybaviť a umožní podnikateľovi efektívnejšie pracovať na víziách a plnení svojho podnikateľského poslania. Virtuálka je niečo ako podporovateľka tvorcu. Svojimi zručnosťami prispieva k jeho rastu a popri tom, ako nadobúda nové skúsenosti, zároveň rastie spolu s ním. Skvele to opisuje Niki v rozhovore slovami: „Virtuálka je samostatná podnikateľka, ale nie je samostatným tvorcom a to je nádherné prepojenie tvorcovského talentu s podporovateľom tvorcu.“
Prečo si susedia o niektorých virtuálnych asistentkách myslia, že sú zlatokopky?
Nie je celkom jednoduché vysvetliť, kto vlastne virtuálna asistentka je a čo presne robí. Gabi so svojou dcérou Niki s úsmevom hovoria, ako niekedy ani najbližší príbuzní celkom presne nevedia, čo je to za prácu.
,,Celý deň majú auto odparkované pred domom, nechodia do práce,” spomína na jeden príbeh Niki, ktorý si v rozhovore určite nenechajte ujsť. ,,Virtuálna asistentka nie je zlatokopka, ale zaslúži si byť zlatom vyvážená,” ukončujú rozhovor o domnienkach, ktoré vznikajú v súvislosti s touto neštandardnou prácou z domu, ktorá sa stáva čoraz viac atraktívna pre mnohé maminy s deťmi.
Podrobnejšie o tom, ako rozpoznať „kto som“, ako rozpoznať svoje talenty a efektívne ich využívať, ako podnikať alebo pracovať z domu, ako sa stať virtuálnou asistentkou a mnoho ďalších informácií pre ženy, ktoré hľadajú inšpiráciu v čom podnikať a mnoho povzbudzujúcich myšlienok, si môžete vypočuť v rozhovore Gabi Revickej a Niki Kolesar.
Prehrať ako video
Prehrať ako podcast
ako sa stať virtuálnou asistentkou
Spracovali: Michaela Chorvatovičová a Lenka Semethová
Niki, úžasná inspirativna žena. Som vďačná za tento rozhovor
dakujeme velmi pekne