Práca virtuálnych asistentiek – rozhovor s Anikó Lešovou

Ako vyzerá práca virtuálnych asistentiek? Kde naša absolventka Anikó Lešová našla pred rokmi informáciu, kto je VA? Aká je konkurencia v tejto profesii na Slovensku? Ako si VA nájde klienta? V rozhovore nájdete odpovede zabehnutej virtuálnej asistentky, ktorá začínala v období, keď v našich končinách bol pojem virtuálna asistencia takmer neznámy. Bolo ťažšie začínať vtedy, alebo dnes?

Práca virtuálnych asistentiek – Gabi Revická a Anikó Lešová

Cesta k virtuálnej asistencii

Zakladateľka a lektorka projektu vzdelávania nových podnikateliek z oblasti online podnikania a z oblasti virtuálnej asistencie, Gabriela Revická, si do rozhovoru pozvala jednu z prvých kurzistiek, ktoré s Niki Kolesár mali vo svojich kurzoch. Dnes už zabehnutú „virtuálku“ na plný úväzok Anikó Lešovú. Rozhovor o zaujímavej ceste podnikateľky, jednej z prvých VA v období, keď sa samotný projekt na Slovensku ešte len rozbiehal. Pojem virtuálna asistentka bol tak neznámy, že ho ľudia rôzne pretvárali a komolili. Hovorili jej aj „online sekretárka“. 

Absolventka kurzu Anikó si pred tým, ako sa vydala na cestu VA, prešla pozíciami ako asistentka riaditeľov firiem, manažérka zahraničného obchodu, alebo referentka odbytu. Jedného dňa však prišiel impulz, alebo ako to sama nazvala „pracovné vyhorenie“. Potreba nájsť si prácu, ktorá bude hobby, ju doviedla na stránky amerických a anglických autorov. Na zahraničných weboch sa prvýkrát stretla s pojmom virtuálna asistencia. Ako sa cesta Anikó ďalej vyvíja a ako našla E-ženy?

Práca virtuálnych asistentiek

Ako začína práca virtuálnych asistentiek?

Prvé kroky sprevádzali obavy. Strach zo založenia živnosti, strach z podnikania, napriek tomu sa nenechala odradiť. Dnes už žiadaná virtuálna asistentka s úsmevom spomína na chvíle, ako svoju prácu predstavila celému telefónnemu zoznamu pomocou obyčajnej prezentácie v PowerPointe. 

Napriek prekážkam sa Anikó podarilo získať prvého klienta, začala jej prvá online spolupráca. Ponuka práce pre virtuálne asistentky na Slovensku bola v tom období minimálna. Zároveň je príkladom toho, že šikovná VA nepotrebuje reklamy na sociálnych sieťach. Pútavé rozprávanie o tom, ako natrafila na kurz a klientov, obohacujú skúsenosti Gabi Revickej, ktorá spomína aj na to, ako robila osvetu o práci VA na úradoch.

Dnes si už ponuky vyberám…

Vo svojich začiatkoch brala každú prácu ktorú jej ponúkli, časom si však začala určovať svoje priority. Výber klientov nebol jednoduchý. Pri jednom z nich si položila otázku: „Bude ma to živiť finančne. Ale bude ma to živiť aj duševne?“ Práca virtuálnej asistentky nie je vždy jednoduchá. V rozhovore so svojou bývalou lektorkou spomína na mnoho „aha momentov“, s ktorými sa stretla a bežne sa stretávajú aj ostatné virtuálne asistentky.

Ďakujem, že ste, E-ženy!

Anikó Lešová chcela ako virtuálna asistentka kariérne rásť a napredovať. Ponúk na vzdelávanie v oblasti online podnikania našla minimum. Natrafila na E-ženy. Ako sama uvádza, ďakuje za to, že boli jej oporným pilierom a mohla sa s nimi vzdelávať. Mnohé sa v kurze naučila, vždy sa na túto skupinu mohla obrátiť. V období absolvovania kurzov, bola svojou tvorbou textov a článkov veľkým prínosom pre web ezeny.sk.

Práca virtuálnych asistentiek

Nepracujem 8 hodín…

Práca VA ju doviedla k podnikaniu. Dnes si sama určuje svoj pracovný čas. Aké typy zákaziek si dnes môže vyberať? Anikó vďaka práci VA robí to, čo ju najviac baví. V blízkej dobe si chce naplniť aj svoje plány a vytvoriť vlastnú flotilu VA. Čo všetko jej práca z domu za tie roky umožnila a čomu sa dnes venuje sa dozviete v rozhovore. 

V inšpiratívnom dialógu plnom reálnych skúseností o tom, čo prináša práca virtuálnych asistentiek sa dozviete:

Ako sa dostala k práci VA?
Ako našla kurz virtuálnej asistencie?
Kde našla svojho prvého klienta?
Koľko ľudí sa jej podarilo na začiatku svojej kariéry osloviť?
Aké ponuky prác odmieta?
Ako si vyberá klientov?
Aké zameranie si vybrala?
Čomu sa venuje Anikó dnes?
Koľko hodín denne pracuje a prečo? 
Čo obnáša práca virtuálnych asistentiek? 

Pozývame vás, vypočuť si celý rozhovor. Ak vám napadnú otázky k tejto novej oblasti online podnikania, neváhajte nám ich poslať.

YouTube: https://youtu.be/6E06_HERq1U

Spotify: https://open.spotify.com/episode/5dvYYShoj1AjN45cAdBiQ9

SoundCloud: https://soundcloud.com/user-706857815/podnikanie-virtualnych-asistentiek

V rámci kurzu pre profesionálne VA spracovala Klaudia Beréšová

Nápomocné linky:
virtualneasistentky.eu
ezeny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *