Vplyv tantry na žiarlivosť a závislosť – Lucia Pajszerová

Ako sa pomocou tantry zbaviť žiarlivosti a závislosti vo vzťahu? 

Vplyv tantry na žiarlivosť a závislosť

Gabi Revická a Lucia Pajszerová v rozhovore otvárajú otázky o tom, čo je tantra, ako nám môže obohatiť život a napríklad aj to, ako tantra rieši závislosti, žiarlivosť a lipnutie.

Lucka ukončila osemročný diplomovaný tréning Proces Orientovanej Psychoterapie a absolvovala Tantra teacher training pod vedením Mahasatvaa Ma Ananda Sarita, dlhoročnej súputničky tantrického majstra OSHA. 

Čo Lucku priviedlo k tantre a čo pre ňu tantra znamená?

,,Ako to s tými mužmi vlastne je? Raz chcú sex, raz nechcú sex, potom chcú iné ženy, spomína na dávny rozhovor s kamarátkou Lucia Pajszerová. Napadlo jej, že tantra bude mať odpovede, hoci o nej (asi ako väčšina z nás) nevedela vlastne nič, iba to, že má niečo spoločné so sexualitou.

... a začali spolu dýchať

Keď sa Lucia stretla s Martinom, navnímala pri ňom, že sú na jednej vlnovej dĺžke. Popri štúdiu a neskôr popri práci pracovala občas ako modelka a Martina Vrabka poznala ako fotografa, no nevedela, že sa venuje tantre. Boli priatelia, občas sa stretli a porozprávali sa. Zrazu sa však stretli v inom nastavení. „V ten večer to bolo éterické plynutie túžby a začali sme spolu dýchať.“ 

Princípy tantry sú obom veľmi blízke. Pre Luciu je tantra hlavne o partnerskom know-how, ako spolu žiť, fungovať a tiež o tom individuálnom vzťahu – kto som ja, čo potrebujem, čo cítim.

Čo je tantra a čomu sa venuje?

Je tantra len o dotykovej intimite? Tantra a čakry, dych, pohyb… 

Gabi hovorí, že pre mnohých je veľkým prekvapením zistenie, keď prídu na stretnutia s Luciou a Martinom, kde spoznávajú svet tantry a venujú sa na nich čakrám, tancu, dýchaniu a k dotykom sa účastník kurzu niekedy ani nedostane. Tantra je veľmi často spájaná len s hlbokou dotykovou intimitou. „Je dobré hovoriť o tom, aký ma rozptyl, kde začína a vlastne nikde nekončí. Je to hotová psychológia a životný štýl. Je to niečo, čo keď človek spozná, už z toho nechce ísť von.“

Lucka v tejto súvislosti opisuje Martinov príbeh, ako po ročnom výcviku tantry vyhodnotil, že to mení všetko, čo doteraz poznal a že takto nemôže fungovať.  Napriek tomu sa po pol roku k tantre opäť vrátil, lebo mu už nič pôvodné nedávalo zmysel. ,,Tantra zvedomováva všetky naše časti. Nevedomosť je požehnanie, pretože, ak vieme, môže to byť niekedy veľmi ťažké. Jedným z prekladov tantry je, že sú to techniky na rozširovanie. Rozširovanie nášho bytia, našich častí.  Keď Gabi spomínala čakry, tak Lucka vysvetľuje, že v nich sa vlastne skrýva aj odpoveď, čomu sa tantra venuje:

  1. čakra – sexualita, ale aj bezpečie a stabilita, naše koreňe 
  2. čakra – emócie, fluidita, smrť, znovuzrodenie
  3. čakra – moc, zraniteľnosť
  4. čakra – láska, súcit, ako žiť nie len v zaľúbení, ale – ako žiť v láske
  5. čakra – komunikácia, kreativita, vyjadrovanie sa, počúvanie sa navzájom a všetky súvislosti – čo nám v tom pomáha a čo nám v tom bráni
  6. čakra – meditácie a intuícia
  7. čakra – jednota a spiritualita 

„Je to prierez tém, ktoré pre náš život potrebujeme. Pre samých seba, pre vzťahy s druhými ľuďmi.“ Keď s Martinom rozprávajú o čakrách, rozoberajú ich v súvislosti s mužskou a ženskou energiou, čo poslucháčom ich prednášok a kurzov o tantre ešte viac rozširuje poznanie súvislostí. 

Závislosť, žiarlivosť verzus sloboda. Pomáha tantra zbaviť sa žiarlivosti a závislosti vo vzťahu?

„Tantra prináša zrkadlá. Nehovorí, čo je alebo nie je správne,“ odpovedá Lucka na otázku ohľadom závislosti, žiarlivosti a slobody. ,,Tantra prináša na väčšinu tém cvičenia a techniky, aby sme si sami zažili niečo, čo potrebujeme zažiť a na základe tohto zážitku si vytvorili svoj názor.” Pri otázke závislostí a slobode dáva Lucia Pajszerová do protikladu slobodu a bezpečie. Podľa nej dostáva potreba bezpečia niekedy nálepky, že niekto môže byť príliš závislý. No v skutočnosti za tým môže byť len potreba bezpečia. „Mágia sa deje, keď sa tieto dve polarity stretnú. Dôležité je, dovoliť, aby sa stretli a vytvorili bezpečný svet.”

Vieme žiarlivosť nechať „odísť”? Ako sa zbaviť žiarlivosti?

,,Žiarlivosť je len jeden zo signálov, ktoré nám naše vnútro dáva a vďaka tomu sa môžeme posunúť,” hovorí o žiarlivosti Lucia. ,,Žiarlivosť môže odísť, keď si naplním potrebu, kvôli ktorej žiarlivosť prišla.” 

Sarita, učiteľka, u ktorej sa Lucia a Martin vzdelávali a vzdelávajú, často hovorieva, že keď žiarlime na niečo, tak je dosť možné, že si to potrebujeme sami dopriať. Ako ľahko by sme sa vedeli zbavovať žiarlivosti, ak by sme si naplnili potrebu, kvôli ktorej sme začali žiarliť? Lucka hovorí, že možno je žiarlivosť len jeden zo signálov. „Je to dobré, zlé? Nevieme, nechajme to plynúť a uvidíme, možno vďaka tomu sa budeme môcť posunúť. Je samozrejmé že, ak žiarlivosť ako emóciu nepočúvame a len ju žijeme, môže mať veľa vedľajších účinkov na naše vzťahy. Ak ju dokážeme podchytiť hneď na začiatku, môže byť pre nás prínosom.“ 

Vzťah a jeho statickosť. Bezpečie a dynamika vo vzťahu.

Ako môže dobre fungovať vzťah medzi dvoma ľuďmi, kde jeden potrebuje cítiť viac bezpečie a druhý potrebuje svoju slobodu? Lucka otvorene odpovedá, že s Martinom na tento problém  narazili a riešili ho s mentorkou zo školy, ktorú Lucia absolvovala v rámci procesorientovanej psychológie. Nazývajú to “servis vzťahu”, nakoľko taký mentoring môže mať vplyv na celý život. Ide o pohľad na vzťah a jeho problémy od niekoho z vonku. V zásade je za tým teória poľa. Pole obsahuje určité množstvo rolí. My obsadíme tú rolu, ku ktorej máme bližšie. Neznamená to však, že nepoznáme aj ostatné role. V prípade vzťahu Lucky a Martina, inklinuje Lucia viac k bezpečiu a Martin ku slobode. Ani jedno, ani druhé nie je zlé. Problém je, ak od druhého vyžadujeme, aby sme dostávali to, čo potrebujeme. Jedným z riešení môže byť, začať si tieto úlohy vymieňať. Vzťah nemá rád statickosť, má rád dynamiku. Samotné vedomie prinieslo, že si to začali dávať a začalo sa to diať. Keď si každý naplnil svoju potrebu a vyskúšali si aj opačné role, prinieslo im to poznanie a porozumenie voči druhému.

Lipnutie na pozornosti od druhých

Čo, ak na niekom lipneme a chceme s ním byť neustále? Lucka na otázku o lipnutí odpovedá, že keď nepoznáme svoje potreby a nenapĺňame potreby svojho tela a svojho ja, začneme podvedome ťahať pozornosť od druhých.. V tantre sa hovorí: „Kam ide pozornosť, tam ide energia.“ Samozrejme, najlepšie to funguje, ak pozornosť plynie prirodzene a ak si naše vlastné potreby naplníme my samy. 

Párová terapia – tantra a procesorientovaná psychológia

,,Dokážeš oddeliť poznania z tantry a procesorientovanej psychológie?” pýta sa v rozhovore Gabi. 

„Sú to rôzne nástroje v mojom „tool boxe“ a podľa potreby vyťahujem nástroj, ktorý je potrebný. Ľudia ma už poznajú a vedia ku komu idú, takže si už aj sami vypýtajú tantru alebo procesovú prácu, prípadne sa dajú procesy aj spojiť,“ vysvetľuje Lucka Pajszerová na záver rozhovoru, ktorý vás určite veľmi obohatí a srdečne vás pozývame, aby ste si ho pozreli alebo vypočuli. 

Lucia Pajszerová bude hosťkou NÁŠHO EVENTU, ktorý bude 31.5. od 14 h naživo v Coffeshopa v Limbachu. Počet miest je LIMITOVANÝ, preto si neváhajte rezervovať lístky. Ak by vás zaujímal záznam z akcie, napíšte nám na gabi@e-zeny.sk.

Celý rozhovor Gabi Revickej s jej hosťkou Luciou Pajszerovou, kde sa dozviete o tantre, vzťahovej závislosti, žiarlivosti, slobode a mnohom zaujímavom, si môžete vypočuť na našom Youtube alebo aj na Soundcloude.

V rámci tréningu pre Profi VA spracovali: Michaela Chorvatovičová a Martina Kuľhavá

Linky:

www.ezeny.sk

www.revicka.sk

baranet.sk/sluzby/tvorba-videi

www.intimne-umenia.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *