Práca virtuálnej asistentky – ako začať – legislatíva a ceny

Online práca je na vzostupe. Chcete aj vy pracovať odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie? V krátkom rozhovore je Gabi Revická tentokrát v pozícii respondenta. Dnes už aktívna virtuálna asistentka, Jarka Cenker, jej kládla otázky, ktoré rieši väčšina žien, keď začínajú s profesiou virtuálky. 

  • Postačí vám na začiatku podnikania živnosť? 
  • Čo všetko by mala vedieť virtuálna asistentka? 
  • Koľko zarába VA? 
  • Aký predmet podnikania si vybrať?
  • Čo ak vám klient nezaplatí?
  • Kde hľadať klientov a ako ukončiť spoluprácu v prípade, že vám nesadla?

Ak vás láka práca virtuálnej asistentky, pozývame vás vypočuť si rozhovor o práci VA.

Práca virtuálnej asistentky – tip pre podnikanie. Živnosť a štart

ŽIVNOSŤ ALEBO SRO? ČO JE VÝHODNEJŠIE?

Ak sa pýtate, či je lepšou voľbou pre virtuálne asistentky živnosť alebo s.r.o., rozhovor vám poskytne všetky dôležité informácie pre začiatok vášho online podnikania. Byrokraticky najjednoduchšie je založiť si živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní a s daňami? Aj o tom je reč v rozhovore. 

V prípade, že sa uchytíte a práca virtuálnej asistentky vás začne živiť, môže váš ročný zárobok presiahnuť zákonom stanovenú hranicu príjmu a vzniká vám povinnosť platiť už kompletné odvody (aj do sociálnej poisťovne). Je to ten moment, kedy sa oplatí uvažovať nad založením s.r.o. 

Je založenie SRO také nákladné ako v minulosti? Ako virtuálna asistentka viete zarábať aj popri zamestnaní či rodičovskej dovolenke. Ako je to s odvodmi, keď ste zamestnaná alebo ste na rodičovskej či materskej dovolenke? O odvodoch v súbehu živnosti a pracovného pomeru sa môžete dozvedieť viac na individuálnej konzultácii o legislatíve a cenotvorbe.

Práca virtuálnej asistentky, aj keď máte deti

„MUST HAVE“ VIRTUÁLNEJ ASISTENTKY

Gabi Revická v rozhovore prezradí, aké schopnosti a znalosti nevyhnutne potrebujete ako virtuálna asistentka pre svoje podnikanie v online prostredí. Bez dobrej gramatiky a pozornosti sa pri tejto profesii nezaobídete. Zadávatelia automaticky očakávajú samostatnosť vo vyhľadávaní informácií a isté technické know-how. Ako VA máte byť pre podnikateľov ich podporou a nie naopak. Ak túžite po kariére v tejto online oblasti, E-ženy ponúkajú viacero online kurzov na doplnenie vášho vzdelania.

KOĽKO ZARÁBA ZAČÍNAJÚCA VIRTUÁLNA ASISTENTKA

No, a teraz sa dostávame k najzaujímavejšej časti – peniazom! Koľko si môžete zarobiť ako virtuálna asistentka? Priemerná hodinová sadzba sa dnes pohybuje okolo 10 €. Ponuky so sumou okolo 3,50 €, ktoré môžete vidieť na pracovných portáloch, považuje Gabi za zdieranie. Online asistentka je tiež podnikateľka a z podnikania jej prirodzene vznikajú isté náklady. 

V rozhovore zaznie, čo znamená vrstvenie cenníka a ako si môže takýto vrstvený cenník virtuálka vytvoriť.

VÝBER A NASTAVENIE SPOLUPRÁCE

Zmluva s klientom je optimálnou ochranou pre obe strany, t.j. pre oboch podnikateľov, pre zadávateľa aj pre VA. Niekedy príde sám zadávateľ s vlastnou zmluvou. Pri nových spoluprácach sa osvedčila skúšobná doba s nižšou hodinovou sadzbou. Po jej uplynutí a vzájomnom rozhovore sa môže odmena upraviť. 

Veľa toho zistíte počas dvoch týždňov. O sebe, o zadávateľovi, o spolupráci aj o tom, aká je jeho platobná disciplína.

Šikovným virtuálkam chodia ponuky samé. Ako sa rozhodovať pri výbere zadávateľov? Ak príde nával ponúk, Gabi opisuje skvelú techniku, ako si z nich vybrať podľa zoznamu vašich osobných priorít.

I keď odmietnete návrh na spoluprácu, vždy sú virtuálne asistentky, ktorým by odmietnutá práca práve vyhovovala. Komunita podnikateliek okolo E-žien sa vzájomne podporuje a podobné ponuky zdieľajú medzi sebou v skupine Virtuálne asistentky.

PRÁCA VIRTUÁLNEJ ASISTENTKY MI NESADLA

Ale čo ak veci neklapú? V takom prípade oceníte rady, ako ukončiť spoluprácu, ak vám nevyhovuje. Je dôležité vedieť, ako sa vymaniť z nevhodných situácií bez ujmy a pokračovať v nasledovaní svojho zámeru, ktorý ste si stanovili na začiatku svojho podnikania.

ČO AK POTREBUJEM ASISTENTKU?

I keď Gabi Revická pôsobí prioritne ako lektorka pre budúce virtuálne asistentky a sama ich niekoľko aj má, neraz sa na ňu obracajú podnikatelia, ktorí by si chceli spoluprácu s VA vyskúšať.

Ak patríte medzi podobnú množinu podnikateľov, ponúkame vám rovno hneď dve možnosti. Viete presne, čo hľadáte? Super! Vyberte si „svoju VA“ zo zoznamu certifikovaných virtuálnych asistentiek. Ak potrebujete s výberom VA pomôcť a nemáte v tom zatiaľ jasno, pomôže vám skvelá pomôcka Interaktívna príručka pre podnikateľov pre úspešný štart spolupráce.

Náš rozhovor je jedinečnou príležitosťou pre všetkých, ktorých oslovila práca virtuálnej asistentky a túžia po preniknutí do sveta online podnikania. Nájdete v ňom odpovede, ktoré sa vám pri štarte kariéry VA mimoriadne zídu. 

Spracovala: Veronika Tarhovická

YouTube: https://youtu.be/PwiLMbrzCbM

Nápomocné linky:
virtualneasistentky.eu
ezeny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *